Aborcja dzieli kraj. I nie połączy opozycji

Posłuchaj

„Powrót tematu aborcji do debaty publicznej, przekreśla szanse na powstanie jednej, wspólnej listy opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. A Michał Kolanko dodaje: „spór o aborcję wbrew pozorom nie jest przede wszystkim na rękę Platformie Obywatelskiej, którą ten temat mocno dzieli”.

W środę (27.01.2021 r.) tuż przed północą w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Trybunał kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Foto: AFP

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 216