PiS w defensywie, mieszkania to niebezpieczny temat dla polityków, co zmieni papież Leon? 

W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najgłośniejszy wątek ostatnich dni kampanii prezydenckiej – aferę mieszkaniową Karola Nawrockiego. Czy sprawa ta poważnie naruszyła pozycję kandydata popieranego przez PiS? Czy wywiad Rafała Trzaskowskiego u Krzysztofa Stanowskiego zniwelował uprzedzenia elektoratu centroprawicowego? I jaki wpływ na całą scenę polityczną może mieć wybór nowego papieża – Leona XIV?

Afera mieszkaniowa dominuje w kampanii 

Jednym z ważniejszych tematów odcinka była afera mieszkaniowa, a konkretniej - kwestia mieszkania, które jak się okazało jest we władaniu Karola Nawrockiego. – Tematyka mieszkaniowa zaczęła dominować w tym tygodniu – zauważa Michał Kolanko, wskazując na rosnące znaczenie sprawy mieszkań w debacie publicznej. Jak dodaje Michał Szułdrzyński, sprawa Karola Nawrockiego „nie jest tylko o tym, ile kto ma mieszkań, ale o stylu, w jakim się z tą sprawą mierzy”. Afera z mieszkaniem ujawniona została po słowach Nawrockiego w debacie, gdy mówił, że „reprezentuje Polaków mających jedno mieszkanie”. – Potem zaczęła się cała spirala wyjaśnień, wersji, nowych dokumentów – i to się kompletnie nie spinało – komentuje Szułdrzyński.

– To jest najpoważniejsza historia tej kampanii dla Nawrockiego – przyznaje Kolanko. – Brak jednej wersji wydarzeń, zmieniające się tłumaczenia, zaskoczenie w sztabie PiS – to wszystko sprawia, że temat nie gaśnie - dodaje. Nie pomogły ani zapowiedzi przekazania mieszkania na cele charytatywne, ani ataki na „spisek służb specjalnych”. 

– Każdy polityk, który dotyka kwestii mieszkaniowych, może od tego politycznie zginąć – stwierdza Kolanko. Temat mieszkań, jak zgodnie oceniają prowadzący, wywołuje w Polsce ogromne emocje, szczególnie wśród młodych wyborców.

Co zmieni papież Leon? 

Podobnie jak wielokrotnie już w Politycznych Michałkach rozmówcy zastanawiali się nad tym, jak geopolityka i wydarzenia "zewnętrzne" będą wpływały na wybory. W tym tygodniu to oczywiście wydarzenia w Watykanie, czyli wybór nowego papieża - Leona XIV. 

– Nie wiadomo jeszcze, jakim papieżem będzie Leon XIV – zastanawia się Kolanko. – Ale po cichu liczymy, że jego podejście do wojny w Ukrainie będzie bardziej jednoznaczne niż Franciszka - dodaje. Nowy papież, były szef watykańskiej kadry biskupiej, może nadać Kościołowi nowy geopolityczny kierunek.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).