Bańka: Oszuści mają coraz trudniej

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), założona dwadzieścia lat temu w Lozannie z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, koordynuje działania przeciw używaniu przez sportowców niedozwolonych środków dopingujących. Od 1 stycznia 2020 obowiązki prezydenta WADA przejmie Witold Bańka, dotychczasowy minister sportu i turystyki RP. 

Organy ścigania zawsze są o kilka kroków za stosującymi doping sportowcami, tak, jak prokuratury za przestępcami i oszustami. Ale to nie znaczy, że nie należy ich ścigać i karać, choćby po latach - uważa nowy prezydent. 

Mirosław Żukowski, Stefan Szczepłek i Witold Bańka

W rozmowie ze Stefanem Szczepłkiem i Mirosławem Żukowskim Witold Bańka opowiada, jakie są dziś relacje między WADA a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim; jakie konsekwencje może mieć decyzja o niedopuszczeniu Rosji do udziału w igrzyskach olimpijskich i piłkarskiego mundialu; czy odczuwa wpływ polityków na walkę o czystość sportu; jak działają krajowe laboratoria, dlaczego nie wygramy walki z dopingiem i jak zakończył się przypadek braci Zielińskich. 

Fot. 1 Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

Prowadzący

Dziennikarz, bez którego polski futbol byłby o wiele uboższy. Autor kilkunastu książek, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Na mecze wciąż chodzi z niegasnącym zachwytem, choć widział ich tysiące. Kocha futbol, choć coraz częściej nie ze wszystkimi jego ludźmi mu po drodze.

Prowadzący

Od ćwierć wieku lider pełnego tuzów dziennikarstwa działu sportowego „Rzeczpospolitej”. Jako autor, jeśli zabiera głos, to zawsze w sprawach ważnych. Wielbiciel tenisa, znawca wszystkich sportów, w młodości siatkarz.