Boniek: PZPN to nie jest tylko moja firma

W stuletniej historii niepodległej Polski sport, a piłka nożna zwłaszcza pełniły funkcję spoiwa narodowego. Mogliśmy walczyć z zewnętrznym wrogiem lub między sobą, ale kiedy na boisko wychodziła reprezentacja, kibicowaliśmy jej, bez względu na podziały. Tak było, jest i będzie - mówi Zbigniew Boniek.

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w rozmowie z Mirosławem Żukowskim i Stefanem Szczepłkiem opowiada o tym, jak w ciągu stu lat zmieniał się PZPN i polski futbol, dlaczego polskie kluby szybko odpadają z rozgrywek europejskich, kim jest dla niego Robert Lewandowski i co nas może czekać w przyszłym roku na mistrzostwach Europy.  

Fot. Robert Gardziński

Opowiada też, dlaczego tak ważne w piłce nożnej jest dobre zarządzanie. - Mamy ładnie zapakowany produkt pod nazwą ekstraklasa. Mecze są ciekawe. Ósma drużyna może być mistrzem Polski. Problemem jest to, że nie robi się nic, żeby nasza piłka była mocna na poziomie europejskim – dodaje.

Fot. Robert Gardziński

Kim dla prezesa PZPN jest Robert Lewandowski? Co może nas czekać w przyszłym roku na mistrzostwach Europy? Co łączy tenis z piłką nożną? O tym w pierwszym odcinku podcastu „Sportowi Panowie Dwaj”. 

Prowadzący

Dziennikarz, bez którego polski futbol byłby o wiele uboższy. Autor kilkunastu książek, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Na mecze wciąż chodzi z niegasnącym zachwytem, choć widział ich tysiące. Kocha futbol, choć coraz częściej nie ze wszystkimi jego ludźmi mu po drodze.

Prowadzący

Od ćwierć wieku lider pełnego tuzów dziennikarstwa działu sportowego „Rzeczpospolitej”. Jako autor, jeśli zabiera głos, to zawsze w sprawach ważnych. Wielbiciel tenisa, znawca wszystkich sportów, w młodości siatkarz.