Odejście Joanny Muchy to wstrząs dla systemu PO

Posłuchaj

Każdy system musi mieć wydarzenie, po którym się podnosi albo i nie. Myślę, że Platforma wyciąga wnioski z tego, co się stało – tak odejście posłanki Joanny Muchy do ruchu Szymona Hołowni komentuje Michał Kolanko. I dodaje, że ta decyzja może przyspieszyć prezentowanie przez partię nowych pomysłów.

To już drugi w tym tygodniu transfer do ruchu Polska2050. W poniedziałek współpracę z Szymonem Hołownią ogłosił senator Jacek Bury, który dotychczas był członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. – Przejście Joanny Muchy wywołało ferment w samym ruchu Polska2050. Założenia ruchu opierały się na tym, że jest nowym bytem w polityce, a pani poseł jest jedną z najbardziej doświadczonych polityczek w Platformie Obywatelskiej, była w rządzie Donalda Tuska. Nie jest osobą nową na scenie na politycznej. Tak samo jak senator Jacek Bury – komentuje Michał Kolanko. Wskazuje też, że sam termin ogłoszenia decyzji może budzić wiele wątpliwości. W tym dniu zapowiedziano zmiany dotyczące psychiatrii dziecięcej oraz korektę w Narodowym Programie Szczepień.

20 lat temu, 24 stycznia 2001 roku, Donald Tusk, Maciej Płażyński i Andrzej Olechowski w gdańskiej hali Oliwii ogłosili początek Platformy Obywatelskiej. Jej historia to dwie trzecie działania wolnej Polski. Czy dziś liderzy PO mają co świętować? – pyta Michał Szułdrzyński.
– Pomimo obecnych kłopotów Platforma nadal jest największą partią opozycyjną – odpowiada Michał Kolanko.

Tymczasem „taśmy wałbrzyskie” wzmocniły konflikt wewnątrz PiS.
– Jarosław Kaczyński zapowiadał, że jego partia będzie budować nowe elity i zobaczyliśmy to wszystko w Wałbrzychu. Teraz trwa tam otwarty konflikt polityczny między dwoma zwalczającymi się stronnictwami. PiS nie jest partią spójną, wbrew temu co się wydaje, gdy obserwuje się Sejm. Jest podzielony frakcyjnie i widać to na Śląsku – ocenia Michał Kolanko.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piątek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Odcinek 211