„Taśmy wałbrzyskie” mogą jeszcze wrócić do polityki

Opinia publiczna skupiona jest teraz na szczepieniach i obostrzeniach. W innych warunkach, gdyby nie było pandemii, ta afera byłaby porównywana z „taśmami Sowy”. Polityka partyjna w najgorszym wydaniu jest na dalekim planie. Ale ta sprawa może jeszcze wrócić z dużą siłą – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

„Jesteśmy tacy jak inni” mówią dolnośląscy działacze PiS w nagraniu opublikowanym przez telewizję Dami. – Dla polityków partii rządzącej trudno sobie wyobrazić gorsze stwierdzenie. PiS przez ostatnie sześć lat próbował udowadniać, że jest partią która działa inaczej niż PO czy PSL – komentuje Michał Kolanko.

Tymczasem rząd nie łagodzi obostrzeń, a była wicepremier Jadwiga Emilewicz wyjeżdża na narty z synami. Czy PiS oberwie za tę sprawę? – pyta Michał Szułdrzyński. Sygnał, który wysłała polityk zachwiał zaufaniem społecznym. I wydarzył się w czasie, gdy buntują się kolejne grupy przedsiębiorców, a coraz więcej osób świadomie łamie obostrzenia. - Już za późno, by ta historia zmieniła swój tor. Największy błąd Jadwigi Emilewicz w tej sprawie, to to że w ogóle do niej doszło. Pani poseł nie jest osoba prywatną – odpowiada Michał Kolanko. I dodaje, że zabrakło przyznania się do błędu i skruchy, a była wicepremier popełniła szereg błędów w komunikacji.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piątek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).