Prezydent szuka pretekstów

Andrzej Duda zawetował ustawę o działach administracji państwowej. Formalnych i oficjalnych powodów jest kilka. Co może jednak oznaczać ten krok prezydenta? – Prezydent postanowił poszukać różnicy z obozem rządzącym w ustawie, która nigdy wcześniej nie budziła politycznych kontrowersji. Weto komplikuje życie obozowi rządzącemu – tłumaczy Michał Kolanko.

To wszystko wydarzyło się w czasie, gdy prezydent zaczął działać bardziej asertywnie. Wysunął kandydata na RPO, zapowiedział powołanie nowych jednostek doradczych w ramach swojej kancelarii. – Prezydent zaczyna rok akcentem odróżnienia się przy ustawie, której kolejna wersja przejdzie przez Sejm i Senat, zapewne opozycja ją odrzuci i w końcu prezydent ustawę podpisze – mówi Michał Kolanko. I dodaje, że sama ustawa nie dotyczy kluczowych kwestii, a prezydent znalazł temat, który jego i cały obóz niewiele politycznie kosztuje.

Czy w PiS tworzą się nowe podziały? Jakie wyzwania w tym roku stoją przed premierem? Co obnażyła afera ze szczepieniami w WUM? Jakie znaczenie mają wydarzenia z Waszyngtonu dla Polski? O tym wszystkim w najnowszym docinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Robert Gardziński/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.