Czy PiS wychodzi z wirażu?

W poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukaże się rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS mówi w niej m.in. o tym, co sądzi o prezydenckim projekcie dotyczącym aborcji oraz o sondażach. W cotygodniowym podsumowaniu najważniejszych wydarzeń Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko komentują też to, co dzieje się w opozycji oraz ostatnie działania rządu dotyczące zaostrzenia restrykcji.

Prezydencki projekt ustawy zakładającej dopuszczenie aborcji w przypadku letalnych wad płodu został osierocony, jedyne co się może wydarzyć, to kwestia uzasadnienia, które Trybunał Konstytucyjny podobno już przygotował. W wywiadzie udzielonym Michałowi Kolance prezes PiS tłumaczy, że w partii nie ma zgody co do propozycji prezydenta, a wszystkie strony sporu mają twarde pozycje.

Ostatni sondaż pokazuje odbicie poparcia dla PiS. – Na pewno na początku przyszłego roku partia podejmie próbę restartu i pokazania nowej wizji oraz planów na przyszłość. To wszystko jest podszyte niepewnością, tym co wydarzy się w UE – mówi Michał Kolanko. Czy na nastrojach społecznych odbije się zapowiedź kolejnego lockdownu?

– Tymczasem opozycja zamiast punktować rząd, głównie zajmuje się zastanawianiem się, czym tak naprawdę jest – mówi Michał Szułdrzyński i przytacza ostatnią wypowiedź Grzegorza Schetyny na temat Rafała Trzaskowskiego, która szybko została sprostowana przez partyjną centralę. – Schetyna cały czas chce pokazać, że istnieje. Przez to od czasu do czasu wbija szpile. One są dosyć dobrze przemyślane.  W Platformie jest wiele ambitnych osób, które nie przestrzegają zasad, że takie wypowiedzi bardziej przydałyby się na forum wewnętrznym – dodaje Michał Kolanko.

Fot. Jerzy Dudek/ Fotorzepa

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.