Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji

Polska polityka wkracza w czas grillowania. Co może być tematem w trakcie spotkań w wielką majówkę? Echa debat, geopolityka i być może 1000-lecie koronacji Chrobrego. To tematy, które poruszali rozmówcy w kolejnym odcinku "Politycznych Michalków".

Wraz z początkiem maja polityczne napięcie w kraju nie słabnie. Choć wielu Polaków myślami jest już przy grillowaniu, scenariusz wyborów prezydenckich wciąż pisze się na naszych oczach. O czym Polacy będą rozmawiać podczas długiego weekendu?

Zaczyna się wielkie grillowanie. Wcześniej – debaty

Szybkie spojrzenie na kalendarz pokazuje, że po kolejnym spektaklu debat – w Super Expressie oraz po starciu Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat – wchodzi w czas kolejnego spowolnienia. Rozmówcy analizowali m.in. ostatnie wydarzenie zorganizowane przez Super Express. – Myślę, że można ująć tę debatę takim zgrabnym hasłem: Imperium kontratakuje – mówi Kolanko, analizując udany manewr Rafała Trzaskowskiego z flagą narodową, którą Karol Nawrocki nie zabrał z pola debaty w Końskich. – Debata SE miała ogromne zasięgi w mediach społecznościowych – zauważa Szuldrzyński. Rozmówcy analizowali też sytuację Szymona Hołowni. – Hołownia wypada świetnie, gdy słabo wypada Trzaskowski – zauważa Szuldrzyński. Rozmówcy są też zgodni, że debaty „grają” i mają znaczenie jak chyba nigdy wcześniej. Wskazują na to zasięgi w mediach społecznościowych wspomniane wcześniej oraz ich oglądalność.

Kampania kontra geopolityka... i historia

W niemal każdym odcinku „Politycznych Michalków” pojawia się wątek: kampania prezydencka kontra geopolityka i wydarzenia "zewnętrzne". W tym tygodniu wieści z Watykanu walczyły o uwagę wyborców. Tak będzie też z konklawe. W kampanii teraz chwilowe wyciszenie – aż do rozpoczęcia finałowego sprintu, od 5 maja do ciszy wyborczej przed I turą. Rozmówcy analizowali też sytuację wokół rocznicy koronacji Chrobrego i przesłanie rządu wokół tego, zwłaszcza przemówienie Donalda Tuska z ubiegłego piątku.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).