Większość sejmowa w praktyce ma się dobrze

Posłuchaj

Czy rząd odmrozi gospodarkę? Co się dzieje w obozie władzy? Jakie będą losy polskiego weta dla unijnego budżetu? Komu zależy na eskalacji sporu ze Strajkiem Kobiet? Najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

– Temat secesji grupy ministra Ardanowskiego zakończył się w tym tygodniu. Jarosław Kaczyński bardzo sprytnie to rozegrał. Na chwilę musi się on pogodzić, że nie ma w tym Sejmie większości dla projektów dotyczących ochrony zwierząt. Być może PiS zdecyduje się na małą „piątkę dla zwierząt”, która będzie zawierała niekontrowersyjne pomysły – komentuje Michał Kolanko. – Wydaje się, że PiS zdobył zwolenników u Kukiza. W czwartek pięciu polityków tego ugrupowania głosowało razem z PiS-em przy uchwale o Unii Europejskiej. To sygnał, że być może w Sejmie nowe scenariusze wzmacniania większości, a nie jej utraty, są możliwe – dodaje.      

– Politycy z obozu rządzącego liczyli na to, że protesty same się wygaszą. To co wydarzyło się w tym tygodniu, zwiększyło tylko determinację protestujących, zwłaszcza w małych miejscowościach – mówi Kolanko. – A może wzmacnianie opozycji na ulicach to sposób na osłabienie tej w parlamencie? Mam wrażenie, że PiS był zachwycony, gdy głosem opozycji był KOD, dlatego że wygodniejsza jest opozycja na ulicy niż ta w ławach sejmowych – dodaje Michał Szułdrzyński.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Twitter/Sejm

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Odcinek 176