Większość sejmowa w praktyce ma się dobrze

Czy rząd odmrozi gospodarkę? Co się dzieje w obozie władzy? Jakie będą losy polskiego weta dla unijnego budżetu? Komu zależy na eskalacji sporu ze Strajkiem Kobiet? Najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

- Temat secesji grupy ministra Ardanowskiego zakończył się w tym tygodniu. Jarosław Kaczyński bardzo sprytnie to rozegrał. Na chwilę musi się on pogodzić, że nie ma w tym Sejmie większości dla projektów dotyczących ochrony zwierząt. Być może PiS zdecyduje się na małą „piątkę dla zwierząt”, która będzie zawierała niekontrowersyjne pomysły – komentuje Michał Kolanko. - Wydaje się, że PiS zdobył zwolenników u Kukiza. W czwartek pięciu polityków tego ugrupowania głosowało razem z PiS-em przy uchwale o Unii Europejskiej. To sygnał, że być może w Sejmie nowe scenariusze wzmacniania większości, a nie jej utraty, są możliwe - dodaje.      

- Politycy z obozu rządzącego liczyli na to, że protesty same się wygaszą. To co wydarzyło się w tym tygodniu, zwiększyło tylko determinację protestujących, zwłaszcza w małych miejscowościach – mówi Kolanko. - A może wzmacnianie opozycji na ulicach to sposób na osłabienie tej w parlamencie? Mam wrażenie, że PiS był zachwycony, gdy głosem opozycji był KOD, dlatego że wygodniejsza jest opozycja na ulicy niż ta w ławach sejmowych – dodaje Michał Szułdrzyński.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Twitter/Sejm

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).