Na prawicy znów buzują emocje

Premier zapowiada: jeszcze nie czas na narodową kwarantannę  ***Zbigniew Ziobro publikuje stanowisko w sprawie polityki europejskiej: zostaniemy niemiecką kolonią ***Czy w PiS dojdzie do buntu grupy Ardanowskiego? ***Co poszło nie tak 11 listopada? Najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

– Zjednoczona Prawica przypomina pluton egzekucyjny ustawiony w okrąg. Z jednej strony Solidarna Polska, która była bardzo niezadowolona z tego, jak rząd komunikuje kolejne obostrzenia, a z drugiej strony im bliżej KPRM, tym większe rozżalenie, że walka z epidemią jest powodem jakiejkolwiek politycznej rozgrywki – mówi Michał Kolanko. – Porozumienie, które zawsze było partią progospodarczą, ale i Solidarna Polska, zaczynają używać tej samej retoryki, co Konfederacja – dodaje Michał Szułdrzyński.

Czy prawa flanka Zjednoczonej Prawicy ściga się z Konfederacją na antyeuropejską retorykę? – „Nie chcemy zostać niemiecką kolonią” to zagrania w stylu wystąpień Patryka Jakiego w Parlamencie Europejskim. Widać, że Solidarna Polska robi to, czego obiecała nie robić: pokazywać, że to ona broni polskiej tradycji i prawdziwy polskich wartości, a PiS jest rozwodniony, bo jeszcze chce się dogadywać z UE – komentuje Michał Szułdrzyński.

Czy dojdzie do buntu grupy posłów skupionych wokół byłego ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego? – Część polityków PiS odreagowuje teraz rządy silnej ręki Jarosława Kaczyńskiego. Nie liczył się z frakcjami, nie liczył się z ludźmi w swojej partii. Teraz jako reakcja na to działanie dochodzi do prób usamodzielniania się i zaznaczania swojej obecności – dodaje Michał Kolanko.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piatek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Fotorzepa / Jerzy Dudek

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.