Czy PiS jest gotowy na zwycięstwo Joe Bidena?

Podstawowe interesy geopolityczne Polski i USA dotyczące spraw wojskowych, współpracy energetycznej, bezpieczeństwa cyfrowego czy budowy sieci 5G pozostaną bez zmian. To optymistyczna część scenariusza – podkreśla Michał Kolanko.    

Kwestie praworządności i wolnych mediów będą dużo ważniejsze niż dla administracji Donalda Trumpa. Jak podkreśla się w USA, Joe Biden w sprawach międzynarodowych dba o kwestie etyczne i moralne, nawet jeśli to nie jest wygodne – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim. – Joe Biden dokona bardzo szybkiego resetu relacji USA – Niemcy, zajdzie też kilka kluczowych zmian ambasadorskich – dodaje.

Jaki wpływ wybory prezydenckie w USA mogą mieć na polską politykę? Co stanie się z relacjami nowego amerykańskiego prezydenta z polskim rządem? Jaką strategię w relacjach z USA powinien przyjąć PiS?

Fot. AFP

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.