Decyzja TK: Początek totalnej wojny ideologicznej?

Posłuchaj

Rząd ogłasza kolejne obostrzenia  ***Walka w Sejmie o ustawę covidową ***Wystąpienie premiera Morawieckiego ***PiS traci w sondażach zaufania ***Protesty po decyzji Trybunału konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej  ***Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie została powołana na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

– W tym tygodniu po obu stronach obozu politycznego obserwowaliśmy próbę zbijania punktów: z jednej strony opozycja, z drugiej strony premier, który przypomina wypowiedź Borysa Budki wyciętą z kontekstu. Jakie to ma znaczenie czy opozycja jest wiarygodna, ona nie podejmuje teraz decyzji. To była próba znalezienia przez PiS uwagi w mediach społecznościowych, dostarczenia paliwa swoim wyborcom. Byli cały czas bombardowani wypowiedzią premiera o tym, że wirus jest odwrocie – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

– Podjęcie decyzji w sprawie ustawy aborcyjnej w takim momencie to katastrofa. Ten temat sprawia, że społeczne zaufanie tak potrzebne dla rządu w chwili, gdy zmagamy się z kryzysem, którego świat nie widział od stu lat, spada. Im mniejsze zaufanie, tym mniej skuteczne będą wysiłki rządu. Ta sprawa z pewnością stanie się tematem przyszłych kampanii wyborczych – dodaje Michał Kolanko.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piątek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Wojtek Radwański/AFP

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 152