Rząd nie może już mówić, że inni mają gorzej

Każdego dnia rosną rekordy zakażeń. Partia rządząca coraz bardziej nerwowo reaguje na kryzys epidemiczny i wchodzi w kolejny konflikt z lekarzami. ***Senat przegłosował poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Czy to rozwiązuje problemy PiS-u? *** Jarosław Kaczyński zapowiada weto dla unijnego budżetu. Czy rząd odrzuci wsparcie UE? *** Czy Zbigniew Ziobro zachęca do polexitu? *** Co się dzieje w otoczeniu prezydenta? *** Trybunał Konstytucyjny zajmie się przepisem pozwalającym na przerwanie ciąży w przypadku choroby płodu.

– Przy pierwszej fazie wirusa komunikacja rządu była sprawniejsza, nie było pudrowania rzeczywistości, a teraz PiS wierzy, że spinem można percepcję Polaków ugładzić. Taka strategia zgubiła już Donalda Trumpa. Tym razem zabrakło refleksu. Rządzący w tej chwili nie chcą dopuścić do siebie myśli, jaki jest faktyczny stan epidemii. Chcą wierzyć, że najgorsze jednak nie przyjdzie. Ale liczba zakażeń rośnie, stąd trudno mówić rządowi, że inni mają gorzej – mówi Michał Kolanko. – W PiS są obawy, że cały system nie przetrwa eskalacji epidemii. Takiego tąpnięcia nie da się wykluczyć – dodaje.

– Cała aktywność prezydenta skupia się teraz na dyskusji na Twitterze i atakach na dziennikarzy. Mam wrażenie, że prezydent zmarnował ostatnie miesiące. Dostał 10,5 miliona głosów. Gdzie jest dziś w sprawie konronawirusa? – pyta Michał Szułdrzyński. – Andrzejowi Dudzie zabrakło strategii. Ma jedynie zestaw pomysłów. Podczas zaprzysiężenia ministrów zapowiedział, że będzie teraz recenzował wszystkie ustawy. Ale to się nie dzieje, nie jest aktywny, chociażby jeśli chodzi o przestrzeganie obostrzeń czy kampanie społeczne dotyczące noszenia maseczek – odpowiada Michał Kolanko.  

Fot. AdobeStock

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.