Kto jest największym wygranym rekonstrukcji rządu?

W pierwszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują nowy układ sił w rządzie. Zastanawiają się, jaka będzie sytuacja Jarosława Kaczyńskiego na nowym stanowisku; co oznacza nominacja Przemysława Czarnka na ministra edukacji oraz czy zmniejszona liczba ministerstw przełoży się na bardziej skuteczną pracę rządu.

Nadzór nad dużą częścią gospodarki to wielka szansa dla Jarosława Gowina. W stanie niepewności łatwiej o zmiany, które w innych sytuacjach nie byłyby możliwe. Chodzi nie tylko o nowe regulacje, ale o zmianę mentalności. Jarosław Gowin próbował już deregulacji, to był jego flagowy projekt. W sytuacji poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego może chcieć narzucać nowe pomysły dotyczące gospodarki i sfery innowacyjności –  mówi Michał Kolanko. I dodaje, że najwięcej zaryzykował Jarosław Kaczyński. – Jego stanowisko nie jest bezpośrednio urzędowe i wciąż niedookreślone, ale oparte bardziej na funkcji konsultacyjno-politycznej, czyli to w czym prezes PiS najlepiej się czuje. Jeśli okaże się, że rząd nie działa sprawnie, będzie to porażka tego pomysłu – tłumaczy.   

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piatek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.