Kto jest największym wygranym rekonstrukcji rządu?

W pierwszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują nowy układ sił w rządzie. Zastanawiają się, jaka będzie sytuacja Jarosława Kaczyńskiego na nowym stanowisku; co oznacza nominacja Przemysława Czarnka na ministra edukacji oraz czy zmniejszona liczba ministerstw przełoży się na bardziej skuteczną pracę rządu.

Nadzór nad dużą częścią gospodarki to wielka szansa dla Jarosława Gowina. W stanie niepewności łatwiej o zmiany, które w innych sytuacjach nie byłyby możliwe. Chodzi nie tylko o nowe regulacje, ale o zmianę mentalności. Jarosław Gowin próbował już deregulacji, to był jego flagowy projekt. W sytuacji poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego może chcieć narzucać nowe pomysły dotyczące gospodarki i sfery innowacyjności -  mówi Michał Kolanko. I dodaje, że najwięcej zaryzykował Jarosław Kaczyński. - Jego stanowisko nie jest bezpośrednio urzędowe i wciąż niedookreślone, ale oparte bardziej na funkcji konsultacyjno-politycznej, czyli to w czym prezes PiS najlepiej się czuje. Jeśli okaże się, że rząd nie działa sprawnie, będzie to porażka tego pomysłu – tłumaczy.   

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piatek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.