Polityczny chaos w Końskich – Hołownia zyskuje, Nawrocki i Trzaskowski wypadli średnio

Piątkowy wieczór w Końskich stał się niespodziewanym zwrotem w kampanii prezydenckiej 2025 roku – zamiast jednej debaty, widzowie zobaczyli aż dwie. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, kto naprawdę zyskał, a kto stracił?

Planowana jako jedno z najważniejszych wydarzeń kampanii debata Trzaskowski–Nawrocki przybrała nieoczekiwany obrót. - Piątek, 11 kwietnia, to jeden z najbardziej dynamicznych dni tej kampanii – zauważa Michał Kolanko. Rafał Trzaskowski rzucił rękawicę Karolowi Nawrockiemu już w środę rano, ale ostatecznie stanął przed ośmioma rywalami, a nie jednym. – Demokracja wygrała, chociaż nie wszyscy kandydaci dotarli – ocenił Kolanko. Na scenie w debacie organizowanej przez sztab Trzaskowskiego pojawili się Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski i Rafał Trzaskowski.

Hołownia rozsadza układ

Szymon Hołownia odegrał jedną z kluczowych ról w piątkowym zamieszaniu. – Ogłosił, że jedzie do Końskich, żeby, jak to sam powiedział, zepsuć całą zabawę – przypomniał Kolanko. Jego decyzja pociągnęła za sobą reakcję innych kandydatów. Debaty odbyły się dwie: pierwsza – organizowana przez media prawicowe – zgromadziła pięciu kandydatów, w drugiej, przygotowanej przez sztab Trzaskowskiego, wystąpiło już ośmioro. – Wygrali wszyscy ci, którzy są spoza duopolu – podkreślił Kolanko.

Debatowa „rozgrywka” okazała się skutecznym ruchem zwłaszcza w kontekście Sławomira Mentzena, którego nieobecność została boleśnie zauważona. – Dzisiejszy dzień sprawił, że Mentzen jest znacznie dalej od drugiej tury niż wcześniej – ocenił Kolanko.

Trzaskowski gubi kontrolę

Choć to Rafał Trzaskowski był gospodarzem wieczornej debaty, jego sztab miał wyraźne problemy z logistyką i komunikacją. – Sztab Trzaskowskiego stracił kontrolę nad całą sytuacją – powiedział Szułdrzyński. Organizację debaty komentowano jako zbyt jednostronną – dziennikarze zostali sprowadzeni do roli „wynajętych konferansjerów”.

Co więcej, na 100 minut przed startem wydarzenia Trzaskowski ogłosił, że zaprasza wszystkich kandydatów, co tylko pogłębiło zamieszanie. – No nie da się dojechać w tak krótkim czasie, chyba że ktoś by zaplanował to wcześniej – zaznaczył Kolanko. Mimo tego chaosu, wiele osób uważa, że Trzaskowski osiągnął swój główny cel – ustawienie się w roli najważniejszego rywala Nawrockiego. – Jeśli celem było obniżenie szans Mentzena, to cel został osiągnięty – dodał Kolanko.

Republika zyskuje, TVP przegrywa

Nieoczekiwanym zwycięzcą tego wieczoru okazała się Telewizja Republika. – Mocno dzisiaj zyskała – zauważył Kolanko – bo to oni przyciągnęli kandydatów, zanim ruszyła debata Trzaskowskiego. W kontrze do sukcesu Republiki, Telewizja Polska zanotowała jeden z gorszych dni kampanii. – Zdecydowanym przegranym tego dnia jest TVP – stwierdził Szułdrzyński. Joanna Dunikowska-Paś, prowadząca debatę, musiała kilka razy podkreślać, że „to nie my jesteśmy organizatorem tej debaty”.

Wieczór w Końskich pokazuje, jak nieprzewidywalna może być kampania prezydencka. Jak zauważył Kolanko: – Ta kampania długo była niemrawa, ale dziś to się zmieniło. Trwa prawdziwa walka o widoczność, narrację i przyszłość.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.