Kampania rusza na poważnie: pakt PiS z Konfederacją, a deregulacja Brzoski to „win-win”

Nowy rozdział kampanii prezydenckiej, relacje PiS-Konfederacja, kłopoty Sławomira Mentzena, kryzys wokół wiceministra Szejny i „signalgate" – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki". Rozmówcy dyskutują tez o znaczeniu deregulacji dla rządu Donalda Tuska.

Sławomir Mentzen długo unikał wywiadów, twierdząc, że mogłyby mu zaszkodzić. Tymczasem jego rozmowa z Krzysztofem Stanowskim okazała się politycznym trzęsieniem ziemi. - Prawie dwa miliony razy obejrzano tę rozmowę jeszcze przed południem w piątek – podkreśla Szułdrzyński. Jednak to nie zasięgi sprawiają, że wywiad stał się tematem numer jeden. W rozmowie Mentzen poruszył wiele tematów, które natychmiast podchwycili jego polityczni rywale. Jego wypowiedzi dotyczące aborcji, płatnych studiów czy roli państwa w programach socjalnych szybko stały się paliwem dla rywali. - Sztab Trzaskowskiego zareagował błyskawicznie, tworząc grafikę z „nową piątką Mentzena": aborcja, płatne studia, demontaż systemu świadczeń społecznych – mówi Kolanko. Pytanie, czy te kontrowersje odbiją się na sondażach Konfederacji. Jak zauważa Kolanko, do tej pory Mentzen przemawiał głównie do młodszych wyborców, jednak jego wypowiedzi trafiły teraz do znacznie szerszej grupy. W podcaście też rozmowa o relacjach PiS i Konfederacji i o tym, że w kampanii nie ma politycznej wojny między tymi formacjami. 

Deregulacja – koło zamachowe rządu? 

Na tle politycznych kontrowersji wokół wiceministra Andrzeja Szejny rząd stara się budować narrację sukcesu wokół deregulacji. Twarzą zmian stał się Rafał Brzoska, którego współpraca z rządem przynosi korzyści obu stronom.  - To mechanizm, który sprawia, że rząd może pokazać obywatelom, że potrafi coś załatwiać szybciej i skuteczniej, niż poprzez tradycyjny proces legislacyjny – zauważa Kolanko. 

Grok – sztuczna inteligencja jako nowy fact-checker?

W podkaście mówiono też o nowych sprawach na styku polityki i technologii. – Nowa funkcja Groka na serwisie X to rodzaj fact-checkingu – zauważa Michał Szuldrzyński. Razem z Michałem Kolanką zastanawiają się, jakie może mieć to znaczenie dla kampanii prezydenckiej. W podcaście też o „Signalgate” – globalnej aferze na tle użycia komunikatora Signal przez kluczowych polityków administracji USA.  

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.