Kampania nadal w cieniu geopolityki, Konfederacja zwyżkuje w tle, co z polską bronią jądrową?

W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują, jak kampania prezydencka w Polsce została przytłoczona przez wydarzenia międzynarodowe. Od starcia Radosława Sikorskiego z Elonem Muskiem po dyskusję o obecności amerykańskiej broni jądrowej w Polsce – geopolityka staje się głównym tematem debaty publicznej. Jakie konsekwencje ma to dla kandydatów na prezydenta i jakie strategie przyjmują poszczególni politycy?

Jednym z tematów rozmowy było niedawne publiczne starcie, o którym pisał cały świat – czyli sprzeczka na portalu X Elona Muska i Marco Rubio z szefem polskiego MSZ, Radosławem Sikorskim. W obronie Muska stanęła część polskiej prawicy, co – zdaniem Kolanko – „paradoksalnie wzmacnia pozycję Sikorskiego w debacie międzynarodowej”. Rozmówcy analizuje też, jak dominacja geopolityki wpływa na kampanię wyborczą. To kolejny tydzień, gdy o niej samej nie było zbyt wiele słychać. - gdzie są w tym wszystkim Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen? Gdzie tutaj jest Szymon Hołownia, Magdalena, Beata, Krzysztof Stanowski i pozostali kandydaci w tym wyścigu prezydenckim, który znów wydaje się być o czymś zupełnie innym niż jeszcze parę miesięcy temu nam się wydawało – mówił Michał Szuldrzyński. Rozmówcy omawiali też kwestię debaty w Polsce o posiadaniu broni jądrowej, co zostało podniesione nie tylko przez prezydenta Dudę w niedawnym wywiadzie dla „FT”, ale też było sygnalizowane przez premiera Donalda Tuska. 

Walka o wyborców Konfederacji, pytania o Biejat i Stanowskiego 

Dominacja geopolityki nie sprawia, że znikają jednak główne trendy widoczne w samej polskiej polityce. Po pierwsze, to zwyżkowanie Konfederacji, która w najnowszym sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” ma aż 17. - Ani jeden, ani drugi sztab nie tracą tego z oczu - mówią Szułdrzyński i Kolanko. Drugi temat to kłopoty Krzysztofa Stanowskiego, który w niedawnym oświadczeniu sygnalizuje, że ma problem ze zbiórką podpisów. Trzeci - na co zwraca uwagę Szułdrzyński - to pytania o kampanię Magdaleny Biejat i sytuację Lewicy w ogóle. 

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).