Geopolityka dominuje nad kampanią, Trump obciążeniem dla PiS, Mentzen Kukizem 2025?

Jak globalne wydarzenia wpływają na polską politykę? Co oznaczają decyzje Donalda Tuska, a jakie konsekwencje mogą mieć wypowiedzi Donalda Trumpa? W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najważniejsze wydarzenia tygodnia, od konferencji w Monachium po rosnące notowania Sławomira Mentzena.

Wybory prezydenckie w Polsce schodzą na dalszy plan ustępując miejsca globalnym wydarzeniom. - Mamy wielką niepewność i poczucie kompletnej dezorientacji – zauważa Michał Szułdrzyński. Spotkania w Monachium i Paryżu, deklaracje Donalda Tuska o niewysyłaniu polskich wojsk na Ukrainę oraz ostre wypowiedzi Donalda Trumpa zmieniają optykę polskiej polityki. - Komentariat jest podzielony jeśli chodzi o wysyłanie wojsk. Wielu komentatorów, ekspertów nie zgadza się z Tuskiem w tej sprawie - mówi Kolanko.

Kampania w cieniu bezpieczeństwa

Jakie to wszystko ma znaczenie dla polityki? - Przede wszystkim tematy gospodarcze i społeczne zeszły na dalszy plan, a dominują teraz kwestie bezpieczeństwa – podkreśla Kolanko. Rafał Trzaskowski próbuje budować swoją wiarygodność na arenie międzynarodowej odwiedzając Monachium i Helsinki. Karol Nawrocki znalazł się pod ostrzałem za wypowiedź o europejskich elitach i odpowiedzialności za wojnę, co jego przeciwnicy wykorzystali w spocie wyborczym. A PiS? - Nieprzewidywalność Trumpa staje się dla PiS coraz większym obciążeniem- – zauważa Szułdrzyński.

Poparcie dla Mentzena - nowy Kukiz 2025?

Coraz częściej mówi się, że „efekt Trumpa” może działać na korzyść Konfederacji. Mentzen osiąga nawet 17 proc. w sondażach i przejmuje wyborców zmęczonych duopolem PO-PiS. Czy może powtórzyć sukces Pawła Kukiza z 2015 roku? W podcaście analiza jego kampanii i strategii, która polega m.in. na unikaniu mediów tradycyjnych, wizytach w średnich i małych miastach, wykorzystaniu przewag i zasięgów w mediach społecznościowych. 

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).