PiS idzie w narrację o „zamachu stanu”, u Trzaskowskiego ciąg dalszy kalibracji

W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Kolanko i Michał Płociński rozmawiają o politycznych wydarzeniach tygodnia. Czy narracja o „zamachu stanu” rzeczywiście ma wpływ na nastroje społeczne? Dlaczego Donald Tusk już teraz zapowiada rekonstrukcję rządu, która odbędzie się dopiero za kilka miesięcy? I wreszcie – czy Rafał Trzaskowski skutecznie zmienia swój wizerunek w kampanii prezydenckiej?

Zamach stanu czy polityczna retoryka? 

Jednym z najgorętszych tematów politycznych w ostatnich dniach jest oświadczenie Bogdana Święczkowskiego, nieuznawanego przez rządzących prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który mówi o „zamachu stanu” w Polsce i składa wnioski do prokuratury.  Konserwatywne media podchwyciły tę narrację, a politycy PiS intensywnie ją powtarzają, włącznie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. – Mam taką potrzebę, żeby trochę sobie poheheszkować z tej sprawy, bo to jest śmieszne, ale jednocześnie bardzo groźne” – mówi Michał Płociński. Rozmówcy zauważają też rozdźwięk między działaniami PiS w praktyce – a retoryką dotyczącą „zamachu stanu”. – Wyborcy obserwują, że politycy PiS o zamachu stanu mówią w porannych i wieczornych programach publicystycznych, jak gdyby nigdy nic. To wszystko to w zasadzie lustrzane odbicie retoryki obecnej koalicji rządzącej z czasów, gdy rządziło PiS. To nie sprawdzało się wtedy i nie sprawdzi się i teraz  – mówił Kolanko. 

Rekonstrukcja rządu Tuska: po co i dlaczego teraz?

Donald Tusk zapowiedział dużą rekonstrukcję rządu – mniejszą liczbę ministerstw i zmianę w strukturze administracji. Problem w tym, że ma to nastąpić dopiero latem, a realnie nawet we wrześniu. – „Czy nie lepiej byłoby to ogłosić bliżej wyborów prezydenckich, żeby wprowadzić wtedy pozytywny przekaz? Bo teraz mamy jedynie obietnicę zmian” – zastanawia się Płociński. Rząd mierzy się tymczasem z kolejnymi problemami – w tym np. najnowsze, publiczne spory o politykę mieszkaniową, i to w ramach Trzeciej Drogi (oraz równolegle na linii Lewica-PSL). Biznes ma swoje oczekiwania, zwłaszcza przed zapowiadanym na poniedziałek wystąpieniem „gospodarczym” premiera Donalda Tuska. 

Rafał Trzaskowski i „zdrowy rozsądek” – czy ta strategia zadziała?

Rafał Trzaskowski od początku kampanii konsekwentnie przesuwa swój przekaz w stronę bardziej konserwatywnego elektoratu. W Gliwicach mówił o Polsce poza dużymi miastami, o patriotyzmie gospodarczym, a teraz deklaruje, że „prawo uznaje w Polsce dwie płcie i kropka”. – „To jest strategia przemyślana od początku, ale czy wyborcy mu w to uwierzą? Ja mam wrażenie, że on się z tym męczy” – komentuje Płociński. Rozmówcy zastanawiają się na ile Trzaskowski może przesunąć się w kierunku „zdrowego rozsądku” bez poważnej mobilizacji własnej wyborczej bazy po progresywnej stronie.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.