Co zmieni raport o Nawrockim, do czego doprowadzą napięcia w koalicji o immunitet Kaczyńskiego

Start kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego w Gliwicach, raport o Karolu Nawrockim, sytuacja w koalicji rządzącej i eskalacja napięcia w niej oraz nastroje w Brukseli przed objęciem przez Polskę prezydencji 1 stycznia przyszłego roku – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

72-stronicowy dokument opisujący otoczenie prezesa IPN wzbudził kontrowersje. - To nie jest dobra wiadomość dla polityka, gdy w raportach o jego środowisku pojawiają się osoby znane z działań kryminalnych, które wymieniane są tylko z imienia i pierwszej litery nazwiska. Zwłaszcza, gdy mowa o tak spersonalizowanej kampanii – zauważył Michał Kolanko.

Koalicja Obywatelska szybko wykorzystała ten temat, organizując konferencję prasową, co tylko wzmogło medialne zainteresowanie. Pomimo potencjalnych szkód wizerunkowych, kandydat z poparciem PiS może odnieść też korzyści z całej sytuacji - Może to zadziała jak szczepionka? Teraz temat jest ujawniony, co pozwoli sztabowi Nawrockiego na neutralizację potencjalnych dalszych zarzutów? – zastanawiał się Michał Szułdrzyński.

Rozmówcy analizują też kolejne dni w kampanii Rafała Trzaskowskiego, który skupia się ostatnio na działalności wizerunkowej poprzez wizyty i różnego typu spotkania z wyborcami. – Czy jednak najmocniejszą stroną Trzaskowskiego nie miała być geopolityka? Wydarzeń pod tym kątem w jego kampanii ostatnio nie było – mówił Kolanko, zastrzegając, że sztabowcy Trzaskowskiego przekonywali nieoficjalnie, że „nie wszystko może być naraz”.

W sobotę planowana jest duża konwencja Trzaskowskiego w Gliwicach, która ma być w praktyce najważniejszym w tym roku wydarzeniem w jego kampanii.

Szułdrzyński i Kolanko analizowali też eskalację konfliktu w koalicji rządzącej na linii Donald Tusk – Szymon Hołownia. Wszystko na tle rozliczeń PiS i podejścia do tego tematu, a także w związku ze sprawą immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. – Hołownia próbuje się odróżnić. Wybrał właśnie tę sprawę – zauważa Kolanko.

Tematem rozmowy była również sytuacja w Brukseli, gdzie rosną oczekiwania przed polską prezydencją.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.