Kłopoty prezydenckie PiS, Lewica na rozdrożu, przyszłość Macierewicza

Zamieszanie w PiS wokół kandydata na prezydenta i prawybory, chaos i podział na Lewicy, przygotowania KO i Polski 2050 do wyborów prezydenckich – to najważniejsze tematy kolejnego odcinka „Politycznych Michałków”. Tematem są też konsekwencje dla Antoniego Macierewicza po ujawnieniu szczegółów działalności jego podkomisji smoleńskiej.

W PiS problemy z kandydatem na prezydenta

Co z kandydatem PiS na prezydenta?  - W PiS zawsze były frakcje. Zamieszanie wokół prawyborów, wokół wyboru kandydata na prezydenta najlepiej pokazuje ich siłę i relatywną słabość władz. Nawet nie ma mowy o szczelności informacji z niegdyś szczelnego prezydium komitetu politycznego – mówił Kolanko. Najpierw faworytem był Karol Nawrocki w PiS, później padła idea organizacji prawyborów, jednocześnie nowym faworytem został Przemysław Czarnek. Teraz PiS wraca do punktu wyjścia.

Trzaskowski pewniakiem?

W podcaście rozmawiano też o sytuacji w Koalicji Obywatelskiej. – Trzeba by jakiegoś tektonicznego ruchu, by – moim zdaniem – to nie Rafał Trzaskowski był kandydatem na prezydenta. Nikt tego oficjalnie nie powie, ale Sikorski jako prezydent dużo skuteczniej budowałby nowy ośrodek władzy w ramach PO. Trudno uznać, że Tusk chce na to pozwolić  – mówił Kolanko.

Chaos na Lewicy  

Kolejnym poruszanym tematem był chaos na Lewicy. – Pytanie, na ile doprowadzi do rozdrobnienia, jeśli chodzi o kandydatów na prezydenta. Razem może wystawić własnego, Nowa Lewica własnego lub własną – mówił Kolanko. Obaj prowadzący omawiają także przyszłość Partii Razem w kontekście koalicji lewicowej i rozłamów wewnętrznych. Kolanko stwierdza, że „jeden kongres to za mało, aby uporządkować te kwestie. Zandberg i Zawisza, którzy pozostali w Partii Razem, mają trudne zadanie przed sobą. ”Pojawiają się też dalsze pytania o sytuację Pauliny Matysiak, która została zawieszona w Partii Razem i w klubie Nowej Lewicy. Do startu jednocześnie szykuje się najpewniej Szymon Hołownia, który w tym tygodniu reprezentował Polskę na spotkaniu Platformy Krymskiej w Rydze. – Hołownia coraz mocniej wchodzi w geopolitykę i sprawy międzynarodowe – mówił Kolanko.

Koniec kariery Macierewicza?

W dalszej części odcinka rozmowa skupia się na Antonim Macierewiczu i działalności jego podkomisji smoleńskiej. Michał Kolanko mówił o skali ujawnionych informacji - Skala tego, co ujawniono, przekroczyła wszelkie oczekiwania. Trudno sobie wyobrazić, by Macierewicz miał kontynuować swoją karierę polityczną po takich rewelacjach – mówił. A Michał Szułdrzyński zauważa, że problem dotyczy także Kaczyńskiego. „To Kaczyński ponownie uczynił raport Macierewicza dokumentem państwowym po wybuchu wojny na Ukrainie. Te nowe fakty rzucają cień również na niego.” 
Według prowadzących problemy Macierewicza są częścią szerszych problemów wewnątrz PiS.  Kolanko dodał, że „PiS zawsze broni swoich ludzi, ale w skrajnych przypadkach potrafi się wycofać. Teraz może się okazać, że Macierewicz stał się politycznym obciążeniem.”

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).