Prezes PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

PiS w kryzysie po decyzji PKW, prekampania ruszyła, w koalicji déjà vu z problemami

Co zmieniło się na scenie politycznej od końca lipca, gdy opublikowany został ostatni odcinek „Politycznych Michałków” przed przerwą? Po wakacyjnej przerwie wraca podcast Michała Kolanki i Michała Szułdrzyńskiego.

Decyzja PKW w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zmieniła polską politykę na starcie nowego sezonu. PiS straciło część dotacji za kampanię wyborczą, a może stracić całą partyjną subwencję. To już jest dla partii bolesny cios, a będzie jeszcze boleśniej. – PiS ma duży problem. Rozpoczęło akcję zbierania funduszy, ale to jest bardziej pospolite ruszenie niż profesjonalna akcja crowdfundingowa – mówi Michał Kolanko.

Decyzja PKW ma konsekwencje związane z kampanią prezydencką, a raczej prekampanią. – PiS nie ma kandydata, tak jak nie miało pod koniec lipca. To rosnący problem – mówił Kolanko. Z kolei według Michała Szułdrzyńskiego brak funduszy sprawi, że PiS nie tylko nie będzie miał pieniędzy na szukanie najlepszego kandydata, ale będzie musiał się skupić na osobach znanych, gdyż nie będzie go stać na wypromowanie mniej znanego polityka.

Kandydata ma za to już Konfederacja – został nim Sławomir Mentzen. Nie został jednak wyłoniony w wyniku prawyborów, jak to było zapowiadane jeszcze przed wakacjami, ale przez decyzję liderów.

W koalicji rządzącej za to bez zmian. Donald Tusk po raz kolejny musiał dementować, że kandyduje na prezydenta. Rafał Trzaskowski dalej nie został ogłoszony kandydatem. Z decyzją czeka Lewica i Szymon Hołownia.

Koalicja spiera się o „kredyt 0 procent”. Pracuje nad nim minister z PSL, popiera go Donald Tusk, protestuje przeciwko niemu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Nowym wątkiem w koalicji i wokół rządu jest wściekłość części elektoratu na rząd po sprawie kontrasygnaty wobec tzw. neosędziego. – Tym razem to nie Donald Tusk się wściekł, ale na Tuska byli ludzie mocno wściekli – zauważa Kolanko. Kluczowe problemy w koalicji, jak składka zdrowotna, mieszkalnictwo, aborcja pozostały jednak przez ostatnie tygodnie nierozwiązane.

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.