Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół

Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”

W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. analizowali też sondaż dotyczący oceny ministrów, w którym najlepiej wypada Donald Tusk, a który został opublikowany w piątkowej „Rzeczpospolitej”. - Tezy, że Władysław Kosiniak-Kamysz zbuduje się na pozycji szefa MON jak do tej pory nie sprawdziły się. Z polaryzacją problem ma też Szymon Hołownia, który w przeciwieństwie do Kosiniaka-Kamysza rozważa poważnie start w wyborach w 2025 roku - dodał Kolanko. 

Najnowszy sondaż IBRIS pokazał, że najwyżej ocenianymi członkami rządu są Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Adam Bodnar. Najgorzej wypadli Władysław Kosiniak Kamysz, Paulina Hennig-Kloska i Barbara Nowacka.

Autorzy podcastu zastanawiali się również nad zmianami na prawicy. - Nikt na Nowogrodzkiej nie myśli o połączeniu z Konfederacją. Ale już o Suwerennej Polsce jak najbardziej. Kaczyński sam publicznie mówił o kursie na integrację. To ma zbudować karne wojsko przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku skupione wokół lidera PiS - mówił w podcaście Michał Kolanko. Komentowali również decyzję Janusza Kowalskiego, który we środę ogłosił, że odchodzi z Suwerennej Polski i chce skupić się na pracy w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości.

Kolanko z Szułdrzyńskim zastanawiali się również nad tym, jaki wpływ na polską politykę ma sytuacja na granicach. Z jednej strony kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa na granicy z Białorusią, z drugiej strony pojawiające się incydenty z przewożeniem do Polski z Niemiec migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli naszą granicę zachodnią. W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił, że będzie o zachowaniu niemieckiej policji rozmawiał z Olafem Scholzem. W czwartek okazało, że kolejna rodzina trafiła w ten sposób z powrotem do Polski.

Autorzy podcastu zastanawiali się również nad sporem w koalicji o ustawę o związkach partnerskich. Pilotująca legislację minister Katarzyna Kotula z jednej strony dostała polecenie od premiera Donalda Tuska by szybko ją przygotować, z drugiej przekonywała niechętnych zmianom polityków PSL.

Komentarzy wspominali też zmarłego w tym tygodniu Łukasza Lipińskiego, komentatora i dziennikarza związanego przez lata z „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”. – Zawsze potrafił dostrzec istotne sprawy pod polityczną pianę, banalnymi komentarzami polityków czy niektórych publicystów. Potrafił powiedzieć coś głębokiego – mówił Michał Szułdrzyński.

PAP/Paweł Supernak, Darek Delmanowicz

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.