Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół

Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”

W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. analizowali też sondaż dotyczący oceny ministrów, w którym najlepiej wypada Donald Tusk, a który został opublikowany w piątkowej „Rzeczpospolitej”. - Tezy, że Władysław Kosiniak-Kamysz zbuduje się na pozycji szefa MON jak do tej pory nie sprawdziły się. Z polaryzacją problem ma też Szymon Hołownia, który w przeciwieństwie do Kosiniaka-Kamysza rozważa poważnie start w wyborach w 2025 roku - dodał Kolanko. 

Najnowszy sondaż IBRIS pokazał, że najwyżej ocenianymi członkami rządu są Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Adam Bodnar. Najgorzej wypadli Władysław Kosiniak Kamysz, Paulina Hennig-Kloska i Barbara Nowacka.

Autorzy podcastu zastanawiali się również nad zmianami na prawicy. - Nikt na Nowogrodzkiej nie myśli o połączeniu z Konfederacją. Ale już o Suwerennej Polsce jak najbardziej. Kaczyński sam publicznie mówił o kursie na integrację. To ma zbudować karne wojsko przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku skupione wokół lidera PiS - mówił w podcaście Michał Kolanko. Komentowali również decyzję Janusza Kowalskiego, który we środę ogłosił, że odchodzi z Suwerennej Polski i chce skupić się na pracy w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości.

Kolanko z Szułdrzyńskim zastanawiali się również nad tym, jaki wpływ na polską politykę ma sytuacja na granicach. Z jednej strony kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa na granicy z Białorusią, z drugiej strony pojawiające się incydenty z przewożeniem do Polski z Niemiec migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli naszą granicę zachodnią. W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił, że będzie o zachowaniu niemieckiej policji rozmawiał z Olafem Scholzem. W czwartek okazało, że kolejna rodzina trafiła w ten sposób z powrotem do Polski.

Autorzy podcastu zastanawiali się również nad sporem w koalicji o ustawę o związkach partnerskich. Pilotująca legislację minister Katarzyna Kotula z jednej strony dostała polecenie od premiera Donalda Tuska by szybko ją przygotować, z drugiej przekonywała niechętnych zmianom polityków PSL.

Komentarzy wspominali też zmarłego w tym tygodniu Łukasza Lipińskiego, komentatora i dziennikarza związanego przez lata z „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”. – Zawsze potrafił dostrzec istotne sprawy pod polityczną pianę, banalnymi komentarzami polityków czy niektórych publicystów. Potrafił powiedzieć coś głębokiego – mówił Michał Szułdrzyński.

PAP/Paweł Supernak, Darek Delmanowicz

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.