Wybory samorządowe 2024: Bez nokautu PiS-u

W pierwszym po wyborach samorządowych odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko komentowali szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

- Mam wrażenie, że jesteśmy w dwóch rzeczywistościach. Jedna rzeczywistość to niebywały sukces kandydatów Platformy Obywatelskiej w dużych miastach, a druga rzeczywistość to wygrana PiS w wyborach Sejmikowych — powiedział Michał Szułdrzyński. - Będziemy jeszcze długo analizować wyniki tych wyborów, kiedy je faktycznie poznamy. Rzeczywiście jest tak, że są dwie rzeczywistości. Czekamy na ostateczne wyniki, ale nawet jeśli PiS ostatecznie przegra z PO w sensie procentowym w Sejmikach – jeśli to się przesunie o te kilka punktów – to na pewno można powiedzieć, że i tak to nie będzie żaden nokaut. To samo w sobie ustawia już nieco rzeczywistość po tych wyborach. Dziś Donald Tusk w swoim przemówieniu tuż po ogłoszeniu wyników late poll nie wspominał w zasadzie o Sejmikach. Wspomniał, że bohaterem i liderem Polski samorządowej jest Rafał Trzaskowski, który bezdyskusyjnie wygrał wybory w Warszawie — dodał Michał Kolanko. 

Jak zauważył Michał Szułdrzyński w podcaście "Polityczne Michałki”, Rafał Trzaskowski uzyskał cztery punkty procentowe więcej niż w 2018 roku. - Spodziewali się niektórzy, że głosy liberalnych warszawskich wyborców się rozłożą między Rafała Trzaskowskiego a Magdalenę Biejat. Jej wynik był jednak gorszy, od tego, którego się można było spodziewać. Choć był lepszy niż wynik Lewicy ogólnopolsko - stwierdził. 

Ale wynik i tak jest mocny, dwucyfrowy. To chyba dziś dla Lewicy jedyny punkt zaczepienia. A dla niej samej, to chyba duże wzmocnienie – jej wynik pokazuje, że kampania oparta o sprawy mieszkaniowe i kwestie jakości życia w mieście, ale też wyrazista kampania z dużym zaangażowaniem, może przynieść rezultaty - podkreślił Michał Kolanko. 

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.