Bitwa o media. „Wyłączenie sygnału TVP Info dla wielu wyborców jak 15 października”

- Wybrano wariant, który był w pewnym sensie pewnym zaskoczeniem dla PiS - tak o przejęciu mediów publicznych przez nową większość mówił w podcaście "Polityczne Michałki" Michał Kolanko. Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiali w swoim podcaście o "bitwie o TVP", która rozegrała się w mijającym tygodniu.

- Różnych wariantów z podwariantami było kilkanaście — mówił Kolanko w kontekście sposobu, w jaki nowa większość miała przejąć media publiczne.

- Politycy PiS byli lekko zaskoczeni, że właśnie ten wariant został wybrany, co do którego jest wiele znaków zapytania czy jest on w ogóle zgodny z prawem. Generalnie politycy PiS nie byli przekonani, że to się wydarzy w tym trybie. Zdecydowano się na bardzo jednoznaczne działanie — kontynuował.

- W kuluarach mówiło, się, że Donald Tusk nie był zadowolony, że to tyle trwa i miał powiedzieć, w dość nieprzyjemnej rozmowie, że to się ma wydarzyć. I się wydarzyło — podsumował.

- Ja mam wrażenie, że tyle negatywnych emocji było związanych z TVP i TVP Info, tyle było niechęci, tyle hejtu, tylu ludziom telewizja zatruwała życie, że ten moment wyłączenia sygnału TVP Info był satysfakcją dla wielu ludzi, którzy głosowali za Platformą. To był moment porównywalny z 15 października. Efekt emocji znów powrócił - mówił z kolei Michał Szułdrzyński. 

Fot. PAP

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.