Referendum w dniu wyborów. Dla PiS, to jak gra w „pomidora”

Dla PiS referendum jest swego rodzaju systemem organizującym kampanię, która dzięki temu ma być o Tusku i rządach PO, a nie o PiS – mówił w podkaście „Polityczne Michałki” Michal Kolanko. – To jak powtarzanie „pomidor”. Prawa kobiet? Mur na granicy. Służba zdrowia? Mur na granicy. Polityka europejska? Relokacja migrantów. Jak w grze, w której odpowiadamy „pomidor” na każde pytanie, tak PiS będzie wracał do referendum – dorzucił Michał Szułdrzyński.

Autorzy podkastu podsumowali podsumowanie ostatnich tygodni kampanii wyborczej, która toczyła się w warunkach wakacyjnych. Coraz aktywniejszą rolą w niej zaczął odgrywać prezydent Andrzej Duda.

Kolanko i Szułdrzyński zastanawiali się też nad efektem przejścia na listy KO Michała Kołodziejczaka i analizowali sytuację KO po ogłoszeniu list wyborczych oraz o znaczeniu marszu 2 października dla dynamiki kampanii.

Przyjrzeli się sytuacji Lewicy, Trzeciej Drogi i Konfederacji przed początkiem roku szkolnego, który wyznaczy ostatnią prostą kampanii wyborczej.We czwartek liderzy opozycyjnych partii politycznych ogłosili nazwiska kandydatów w ramach paktu senackiego.

We środę zaś na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ogłaszał kandydatów, którzy będą reprezentować Koalicję Obywatelską w wyborach do Sejmu i Senatu. Kandydatami do Senatu będą m.in. Adam Bodnar, Grzegorz Schetyna, Małgorzata Kidawa Błońska czy Rafał Grupiński. Jedynkami do Sejmu będą m.in. Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Bogusław Wołoszański czy Michał Kołodziejczak z Agrounii.

We czwartek Sejm przyjął uchwałę o organizacji referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych 15 października. Polacy będą mieli odpowiedzieć na cztery pytania:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską.

W piątek w południe, już po nagraniu podkastu „Polityczne Michałki” Jarosław Kaczyński zaprezentował hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. – Nasze hasło to „Bezpieczna przyszłość Polaków” – oświadczył prezes PiS.

PAP/Radek Pietruszka

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.