Kaczyński i Tusk chcą dawać 800+. „Ale to nie wystarczy, aby rządzić”

„O ogłoszeniu obietnicy 800+ w trakcie konwencji PiS wiedziało tylko kilka osób, w tym premier Mateusz Morawiecki” – mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Politycy PiS liczą na to, że deklaracja dotycząca poszerzenia programu 500+ i jego zmiany w 800+ będzie paliwem politycznym na najbliższe tygodnie. Kaczyński zapowiedział też wprowadzenie bezpłatnych leków dla młodych (do 18. roku życia) oraz dla seniorów od 65. roku życia.

Koalicja Obywatelska w Sejmie złożyła już projekt nowelizacji ustawy, który zmienia 500+ na 800+, ale wprowadza waloryzację już od 1 czerwca tego roku, a nie od 1 stycznia 2024 roku, jak chce PiS. To realizacja decyzji Donalda Tuska, która została ogłoszona w Krakowie na początku tygodnia.

Fot. PAP, Wojtek Jargiło, Adam Warżawa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.