Rosyjską rakietą w Błaszczaka i PiS. „Duda raczej nie odwoła generała”

„Dziś – według nieoficjalnych informacji – nic nie wskazuje, aby prezydent Andrzej Duda odwołał gen. Tomasza Piotrowskiego” – mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” także o kongresie PiS oraz tajemniczym sondażu Suwerennej (Solidarnej) Polski.

Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski apeluje o rozsądek. Minister obrony Mariusz Błaszczak wskazuje go jako winnego braku informacji. A Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta zapowiada, że prezydent będzie analizował sprawę spokojnie i bez emocji. Na pytanie, kiedy Andrzej Duda dowiedział się o rosyjskiej rakiecie nad Polską, minister Szrot odpowiada – „Umówmy się, że nie wiem”.

Pod koniec kwietnia MON podało, że w pobliżu miejscowości Zamość pod Bydgoszczą znaleziono „szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego”. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki (PiS) zasugerował, że obiekt ten może być rosyjską rakietą wystrzeloną w czasie ataku na Ukrainę w grudniu 2022 roku.

Szczątki obiektu pod koniec kwietnia znalazła w lesie osoba jeżdżąca tam konno. Z cały czas nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o rosyjską rakietę Ch-55, czyli pocisk manewrujący, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych.

Fot. PAP, Tytus Żmijewski, Tomasz Gzell

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.