Rosyjską rakietą w Błaszczaka i PiS. „Duda raczej nie odwoła generała”

„Dziś – według nieoficjalnych informacji - nic nie wskazuje, aby prezydent Andrzej Duda odwołał gen. Tomasza Piotrowskiego” – mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” także o kongresie PiS oraz tajemniczym sondażu Suwerennej (Solidarnej) Polski.

Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski apeluje o rozsądek. Minister obrony Mariusz Błaszczak wskazuje go jako winnego braku informacji. A Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta zapowiada, że prezydent będzie analizował sprawę spokojnie i bez emocji. Na pytanie, kiedy Andrzej Duda dowiedział się o rosyjskiej rakiecie nad Polską, minister Szrot odpowiada - "Umówmy się, że nie wiem".

Pod koniec kwietnia MON podało, że w pobliżu miejscowości Zamość pod Bydgoszczą znaleziono "szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego". Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki (PiS) zasugerował, że obiekt ten może być rosyjską rakietą wystrzeloną w czasie ataku na Ukrainę w grudniu 2022 roku.

Szczątki obiektu pod koniec kwietnia znalazła w lesie osoba jeżdżąca tam konno. Z cały czas nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o rosyjską rakietę Ch-55, czyli pocisk manewrujący, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych.

Fot. PAP, Tytus Żmijewski, Tomasz Gzell

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.