Prawo do kotleta, 500 plus i Jan Paweł II. Filary kampanii PiS.

„Widać to już jasno, że Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej przyjmie postawę jedynego i największego obrońcy tego, co polskie. Oczywiście, PiS sam już określił, co uznaje za polską normalność, wartości i tradycję” – mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

W tym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” prowadzący zaglądają za kulisy wydarzeń związanych z emisją reportażu o Karolu Wojtyle w telewizji TVN24.

Na przykład, dlaczego PiS zgłosiło uchwałę o „obronie dobrego imienia Jana Pawła II”? A co kierowało politykami PSL, którzy przedstawili swoją wersję uchwały.

Co w Ministerstwie Spraw Zagranicznych usyłyszał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, „zaproszony” w związku z działaniami jednej ze stacji telewizyjnych.

PiS w ten sposób próbuje wysłać do swoich wyborców sygnał, że nie cofnie się absolutnie przed niczym w obronie tego, co sam uznaje za własne wartości” – mówi Michał Kolanko.

Jaki sygnał z tych wydarzeń płynie dla opozycji?

„Podobnie jak w przypadku raportu C40 Cities, PO została w tę sprawę wciągnięta. To nie Platforma Obywatelska zrobiła np. konferencję o Janie Pawle II, tylko Agora wydała książkę, a TVN24 wyemitowało reportaż. To nie były decyzje PO, ale to PiS potrafił wszystko przeciągnąć na pole polityczne, próbując ustawić PO w narożniku” – mówi natomiast Michał Szułdrzyński.   

W podcaście „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają także o tym, czy polaryzacja i wyśrubowane emocje w przestrzeni publicznej nie doprowadzą do pojawienia się nowej siły politycznej, która będzie w stanie wejść do Sejmu.

„Na razie kampania toczy się wokół prawa do jedzenia kotleta, 500 plus i papieża” – puentują Szułdrzyński i Kolanko.

Fot. PAP/Rafał Guz

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.