365 dni, które … (wstawić odpowiednie słowo) polską polityką.

Czy polska scena polityczna jest gotowa na „długą wojnę”, o której mówił Joe Biden. Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o efektach (zyskach?) wizyty prezydenta USA w Warszawie, zarówno dla PiS jak i opozycji.

Prezydent USA nie planował spotkań z liderem PO, podobnie jak podczas swojej poprzedniej wizyty w Polsce, ale do niego doszło. I nie trwało ono kilkadziesiąt sekund.

Donald Tusk po rozmowie z prezydentem USA napisał na Twitterze: „Joe Biden krótko i dosadnie: Donaldzie, będziemy bronić solidarnie wolności i demokracji. Zawsze i wszędzie”.

Rafał Trzaskowski, po spotkaniu z Bidenem, przekazał w mediach społecznościowych, że w czasie rozmowy podziękował prezydentowi USA „za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców”. Warszawa jest solidarna” – podkreślił.

A dlaczego nie ma zdjęcia ze spotkania Bidena z Tuskiem? „Współpraca z Amerykanami jest trwała i bieżąca. Spotkanie wyszło naturalnie. Rozmowa trwała 5-6 minut i była w cztery oczy. A dlaczego nie było fotografa? Rafał Trzaskowski był ze swoim fotografem, podobnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a Donald Tusk nie. I to cała tajemnica i sensacja” – mówi „Rzeczpospolitej” polityk PO.

W mediach społecznościowych krąży także krótkie nagranie z jednozdaniową oceną wystąpienia prezydenta Joe Bidena, wygłoszoną przez prezesa PiS. Filmik zamieścił Bart Staszewski.

Kaczyński, zwracając się do niewidocznej na nagraniu osoby, mówi: – Nic nie powiedział.

Osobą tą okazał się były premier Jan Krzysztof Bielecki, który potwierdził, że przechodzący Kaczyński przywitał się i rzucił „’mało powiedziane’, czy coś w tym stylu” – mówił w rozmowie z Onetem Bielecki.

Wizyta amerykańskiego prezydenta pokazała niestety z całą mocą jak dziecinna i zaściankowa jest polska debata publiczna. „(…) celem Bidena nie było podniesienie na duchu opozycji w nadziei na wygraną jesienią, ani wzmocnienie partii rządzącej. Owszem, Biden spotkał się z przedstawicielami obozu PiS, ponieważ pełnią oni najważniejsze funkcje w państwie, tak samo jak spotkał się z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim z PO, ponieważ jest trzecią osobą w państwie. Spotkał się z Trzaskowskim, bo to gospodarz miasta, a zarazem wiceszef największej partii opozycyjnej, spotkał się z Tuskiem, bo to były premier i lider partii opozycyjnej a Amerykanie nie chcą z powodów protokolarnych nikogo poniżać ani wywyższać. Chcą pokazać, że są bezstronni i nie wpływają na naszą politykę” – pisze w komentarzu Michał Szułdrzyński.

Może po prostu uznają, że w demokracjach, nawet takich kulawych jak Polska, o tym, kto rządzi, decyduje wynik demokratycznych wyborów, a nie błogosławieństwo ze strony Waszyngtonu. I dobrze, że traktują nas poważnie. 

Ale z drugiej strony – jak pisze Nizinkieiwcz – PiS nie chciało Joe Bidena jako prezydenta USA. Partia Jarosława Kaczyńskiego, z prezesem na czele, który występował w czapeczce z napisem „Make America Great Again”, popierała Donalda Trumpa. Politycy mają prawo wspierać kogo chcą, ale ważny jest kontekst i sposób wyrażania poparcia. Lub dezaprobaty. A niechęć, jaką obecna władza wyrażała do Bidena, była na poziomie anonimowych hejterów. Podobnie zachowywały się media związane z PiS.

W podcaście „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają także o tematach, które wizyta prezydenta USA zepchnęła na dalszy plan. Między innymi o stekach, konsumowanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.  

Fot. PAP/Marcin Obara

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.