„Im bardziej Ziobro atakuje, tym Morawiecki mocniejszy się staje”  

„Rysy na wizerunku obozu rządzącego są widoczne już właściwie dla większości wyborców PiS. Ale – paradoksalnie - nieustanne ataki Zbigniewa Ziobry na Mateusza Morawieckiego tylko wzmacniają pozycję premiera” - mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

W tym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” o napięciach w Zjednoczonej Prawicy, które mogą doprowadzić przed wyborami do nowego układu sił na prawej stronie sceny politycznej.  

A także o sytuacji w obozie opozycji. „W Platformie Obywatelskiej rozpoczęły się już rozmowy o wspólnej liście z PSL i samorządowcami z Tak! Dla Polski. Jedna, wspólna lista opozycji odchodzi do przeszłości” – komentują Szułdrzyński i Kolanko.

PiS w styczniowym sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” stracił najwięcej w stosunku do badania grudniowego: aż 4,5 pkt proc. z 34,2 miesiąc temu do 29,7 obecnie.

Ale powodów do zadowolenia nie ma też większość pozostałych partii. Koalicja Obywatelska notuje spadek o 2,9 p.p., Lewica – o 0,8 p.p., a PSL – 0,5 p.p..

Prawie żadnego wpływu na determinację wyborczą nie ma dodanie do listy możliwości, ugrupowań samorządowych: Bezpartyjnych Samorządowców oraz Tak! Dla Polski. Po rozszerzeniu w sondażu dostępnego zestawu ugrupowań, odsetek respondentów niezdecydowanych na kogo głosować zmniejszył się zaledwie o 0,5 p.p..

Fot. Fotorzepa/Jerzy Dudek

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.