PiS za, Ziobro przeciw, opozycja podzielona. „Ale i tak nie ma pewności, że KPO będzie”  

203 głosy wystarczyły, by PiS przeforsował w Sejmie ustawę o Sądzie Najwyższym. Na Nowogrodzkiej i w Kancelarii Premiera odetchnęli z ulgą, chociaż dalsze losy KPO wcale nie są pewne. Opozycja zaś podzieliła się w sprawie ustawy. Po wielu zakulisowych rozmowach i konsultacjach Polska 2050 była ostatecznie przeciw ustawie. Ale podzielone było też Prawo i Sprawiedliwość, okazało się, że Zbigniew Ziobro może już liczyć na 22 głosy, a nie tylko na 20 – swoich - posłów i posłanek. 

Gra wokół głosowania nad projektem zmieniającym ustawę o Sądzie Najwyższym jest głównym tematem tego odcinka podcastu "Polityczne Michałki". Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają także o podwyżce cen biletów PKP, za którą PiS poniesie konsekwencje w sondażach.  

Sejm przyjął (piątek, 13.01.2023 r.) nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, wdrażającą ustalenia rządu z Komisją Europejską. To ma natomiast odblokować wypłatę funduszy europejskich w ramach polskiego KPO. Teraz projektem zajmie się Senat.

O tym co może zrobić teraz wyższa izba parlamentu, gdzie większość ma opozycja, jak zachowa się prezydent Duda oraz o tym co jest w tej ustawie i jakie są szanse, że faktycznie odblokuje KPO w tym tekście.

Fot. PAP/Rafał Guz

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.