PiS za, Ziobro przeciw, opozycja podzielona. „Ale i tak nie ma pewności, że KPO będzie”  

203 głosy wystarczyły, by PiS przeforsował w Sejmie ustawę o Sądzie Najwyższym. Na Nowogrodzkiej i w Kancelarii Premiera odetchnęli z ulgą, chociaż dalsze losy KPO wcale nie są pewne. Opozycja zaś podzieliła się w sprawie ustawy. Po wielu zakulisowych rozmowach i konsultacjach Polska 2050 była ostatecznie przeciw ustawie. Ale podzielone było też Prawo i Sprawiedliwość, okazało się, że Zbigniew Ziobro może już liczyć na 22 głosy, a nie tylko na 20 – swoich – posłów i posłanek. 

Gra wokół głosowania nad projektem zmieniającym ustawę o Sądzie Najwyższym jest głównym tematem tego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”. Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają także o podwyżce cen biletów PKP, za którą PiS poniesie konsekwencje w sondażach.  

Sejm przyjął (piątek, 13.01.2023 r.) nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, wdrażającą ustalenia rządu z Komisją Europejską. To ma natomiast odblokować wypłatę funduszy europejskich w ramach polskiego KPO. Teraz projektem zajmie się Senat.

O tym co może zrobić teraz wyższa izba parlamentu, gdzie większość ma opozycja, jak zachowa się prezydent Duda oraz o tym co jest w tej ustawie i jakie są szanse, że faktycznie odblokuje KPO w tym tekście.

Fot. PAP/Rafał Guz

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.