Eksplozja w Przewodowie. Jak ta tragedia zmieni nasze życie publiczne?

Polityka stałą się komunikacją, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych i newralgicznych. Nie da się jej rozumieć tylko przez gabinety i narady – mówi Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

- Kilka lat temu rzecznik rządu mógł wyjść i powiedzieć „Szanowni Państwo, poczekajcie trzy godziny, odbędzie się spotkanie, potem wszystko wam powiemy”. Dzisiaj może apelować, ale nie przyniesie to skutku, bo zapotrzebowanie opinii publicznej na informacje „tu i teraz” jest ogromne, zwłaszcza gdy w mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia i trwają dyskusje nad pochodzeniem rakiety – ocenia Michał Szułdrzyński w rozmowie z Michałem Kolanko.

Jak Polska jako państwo wyszła z tej sytuacji? Dlaczego rząd zwlekał z podaniem jakichkolwiek informacji? Czy Polska okazała się wiarygodnym partnerem? Jak zareagowała opozycja na kryzys związany z wydarzeniami w Przewodowie? Czy kryzys wpłynął na pozycję prezydenta? Czym jest i jak działa OSINT? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu "Polityczne Michałki”.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).