Polityka na Forum Ekonomicznym. „Przegląd fobii prezesa Kaczyńskiego”

Którzy politycy pojawili się w tym roku w Karpaczu? Dlaczego zabrakło kierownictwa PO? Czy wystąpienia prezesa PiS na Forum Ekonomicznym wpłynie na kampanię wyborczą? Dlaczego Jacek Kurski stracił stanowisko? Czy PiS-owi uda się zmienić ordynację wyborczą do Sejmu? O tym w podsumowaniu wydarzeń tygodnia rozmawiają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

– Wszyscy spodziewali się newsa, którego miał przedstawić Jarosław Kaczyński w trakcie debaty o realizmie politycznym, a otrzymaliśmy przegląd frustracji i fobii prezesa PiS, który mówił o obcości kulturowej Zachodu wobec Polski i o swoich dziwnych doświadczeniach sprzed 33 lat w Wiedniu. Zdaniem Kaczyńskiego, Polska zdecydowała się wejść od UE, żeby cywilizacyjną przepaść zasypać, ale mimo to jest zagrożona przez politykę Niemiec – tak o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu mówił Michał Szułdrzyński. – Forum na początku sezonu politycznego to była okazja, by narzucić newsa, nową deklarację dotyczącą np. Unii Europejskiej, to by rezonowało. Teraz można się spodziewać jeszcze bardziej podkreślania odrębności kulturowej Polski – dodaje Michał Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia. Na program w każdy piątek o 12:00 zapraszają Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” oraz Michał Kolanko z działu krajowego.

fot. PAP/Tomasz Wiktor

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.