Trwa wojna w PiS. Ale odwołać premiera będzie trudno

– Jarosław Kaczyński ogłasza w wywiadzie dla „Polska. The Times”, że premiera odwoływać nie będzie, ale niechęć do Mateusza Morawieckiego w PiS wcale nie zmalała – oceniają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

– W myśleniu, że dymisja premiera jest dobrym rozwiązaniem, jest też założenie, że partia rządząca jest w złej sytuacji. Ale gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałby je PiS, tak pokazują ostatnie sondaże – ocenia Michał Kolanko. – Może przeciwnikom Mateusza Morawieckiego nie zależy wcale na odwołaniu premiera, ale żeby go maksymalnie zmarginalizować – zauważa Michał Szułdrzyński.

W podsumowaniu wydarzeń tygodnia również o tym, co oznacza dymisja ministra Piotra Naimskiego, czy partie opozycyjne są skuteczne w wykorzystywaniu tematów kłopotliwych dla rządu oraz czy to samorządowcy staną się siłą napędową kampanii opozycji.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.