Trudny start kampanii PiS

Dlaczego Jarosław Kaczyński zdecydował się na odrzucenie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o SN? Jaki będzie dalszy ciąg relacji między Warszawą a Brukselą? Czy Ursula von der Leyen będzie bronić Warszawy przed radykałami z UE? Jak dymisja ministra Cieślaka wpłynie na kampanię wyborczą PiS-u? Co PO daje objazd Polski przez Donalda Tuska? O tym w podsumowaniu wydarzeń tygodnia rozmawiają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

W czwartek Sejm odrzucił wszystkie merytoryczne poprawki opozycyjnych senatorów do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Jarosław Kaczyński wybrał spoistość obozu rządzącego, utrzymanie pokoju ze swoim sojusznikiem Zbigniewem Ziobro niż mizdrzenie się do Ursuli von der Leyen i ułatwianie jej sytuacji. Przewodnicząca KE jest pod dużą presją liberałów z UE, którzy zarzucają jej odpuszczanie Polsce praworządności – mówi Michał Szułdrzyński.

- PiS startując do wyborów w 2023 roku objazdem po kraju startuje w najtrudniejszych dla siebie warunkach, dużo trudniejszych niż w poprzednich latach. Wystarczy pojechać na stację benzynową, spojrzeć na ceny węgla, by zobaczyć jak trudne są te warunki – ocenia Michał Kolanko. Sytuacji nie ułatwia też skandal wokół Ministra Michała Cieślaka. Polityk Partii Republikańskiej napisał skargę na urzędniczkę z poczty w Pacanowie, która skarżyła się mu na drożyznę. Jego dymisji zażądał Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Sochaczewie.

fot. PAP/PLeszek Szymański

Podcast "Polityczne Michałki" to podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia. W każdy piątek na audycję zapraszają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.