Trudny start kampanii PiS

Dlaczego Jarosław Kaczyński zdecydował się na odrzucenie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o SN? Jaki będzie dalszy ciąg relacji między Warszawą a Brukselą? Czy Ursula von der Leyen będzie bronić Warszawy przed radykałami z UE? Jak dymisja ministra Cieślaka wpłynie na kampanię wyborczą PiS-u? Co PO daje objazd Polski przez Donalda Tuska? O tym w podsumowaniu wydarzeń tygodnia rozmawiają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

W czwartek Sejm odrzucił wszystkie merytoryczne poprawki opozycyjnych senatorów do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Jarosław Kaczyński wybrał spoistość obozu rządzącego, utrzymanie pokoju ze swoim sojusznikiem Zbigniewem Ziobro niż mizdrzenie się do Ursuli von der Leyen i ułatwianie jej sytuacji. Przewodnicząca KE jest pod dużą presją liberałów z UE, którzy zarzucają jej odpuszczanie Polsce praworządności – mówi Michał Szułdrzyński.

- PiS startując do wyborów w 2023 roku objazdem po kraju startuje w najtrudniejszych dla siebie warunkach, dużo trudniejszych niż w poprzednich latach. Wystarczy pojechać na stację benzynową, spojrzeć na ceny węgla, by zobaczyć jak trudne są te warunki – ocenia Michał Kolanko. Sytuacji nie ułatwia też skandal wokół Ministra Michała Cieślaka. Polityk Partii Republikańskiej napisał skargę na urzędniczkę z poczty w Pacanowie, która skarżyła się mu na drożyznę. Jego dymisji zażądał Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Sochaczewie.

fot. PAP/PLeszek Szymański

Podcast "Polityczne Michałki" to podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia. W każdy piątek na audycję zapraszają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).