PiS gra skrzydłami, opozycji brakuje tlenu politycznego

Wojna będzie trwała długo. Odkształcenie polityki w tych nowych czasach będzie długoterminowe, potrwa co najmniej do końca obecnej kadencji PiS-u – oceniają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

- Wzmacnia się pozycja obozu prezydenckiego i gołębiego skrzydła PiS. Nawet pozycja Jarosława Kaczyńskiego w tej sytuacji jest nowa – mówi Michał Kolanko. Jak dodaje, Prezydent ustawia się w roli bezpiecznika, ale bycie w kontrze do takich propozycji jak Lex Czarnek, to dla niego sytuacja niebezpieczna.

Jak zauważają prowadzący podcast, Prezes PiS regularnie wrzuca do debaty publicznej temat Smoleńska. – Wszystko, co mówi Jarosław Kaczyński, jest polityczne, zwłaszcza w takiej sprawie, jak Smoleńsk. To przesłanie nie jest przypadkiem, ale w obecnych czasach nie będzie budziło takich emocji jak kiedyś, w czasie, gdy trwa wojna i słyszymy o wydarzeniach w Ukrainie. Być może to sygnał dla elektoratu, że kurs PiS się nie zmienia – mówi Kolanko.

Tymczasem Donald Tusk objeżdża Polskę. – Lider Platformy pokazuje , że jest blisko ludzi i spraw, które są bieżące. Politycy opozycji chcą pokazać, że w tak trudnej sytuacji, jak wojna, wszyscy są zaangażowani. Ale to nie znaczy że nie ma innych problemów: drożyzny, kredytów, dlatego trzeba wrócić do spotkania ze zwykłymi ludźmi. To przygotowanie do kampanii wyborczej. Bez tego PO i cała opozycja nie będą miały wielkich szans na zwycięstwo – ocenia Michał Kolanko.  

W podcaście również o sporze PiS ze Zbigniewem Ziobro o Izbę Dyscyplinarną oraz o efektach wizyty Joe Bidena w Polsce.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).