Opozycja wobec wojny w Ukrainie: To nie czas na politykę partyjną

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia debatę polityczną. Jak odnajdują się w niej partie opozycyjne? Komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

- Sytuacja sprzyja rządzącym, bo to od prezydenta, premiera i ministrów wymagamy reakcji na to, co się dzieje. Bardzo aktywny jest też Donald Tusk organizujący spotkania i konferencje – mówi Michał Szułdrzyński. - Mniejszym graczom jest trudniej niż największym siłom odnaleźć się w tej sytuacji, bo mają mniejsze środki oddziaływania – zaznacza.

Jak zauważają prowadzący podcast, wojna w Ukrainie szczególnie wpłynie na retorykę Solidarnej Polski i Konfederacji. - Temat konfliktu z UE przestał być tematem politycznym. Wszyscy czują się bezpiecznie, widząc, że Wspólnota działa razem. O tę jedność apelują politycy, więc nie można jednocześnie wymagać wspólnego działania i atakować UE. Temat ataku na suwerenność prawie zniknął – ocenia Michał Kolanko.

- Paweł Kukiz przed wybuchem wojny był w centrum ze względu na komisję ds. inwigilacji. Nie wiadomo, czy ona powstanie. Ta sprawa dzisiaj mało kogo obchodzi - dodaje Michał Szułdrzyński.

fot. PAP/Paweł Supernak

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).