Ustawa Hoca, lex Kaczyński. O co chodzi w kolejnych projektach antycovidowych?

W zeszłym tygodniu padł rekord zakażeń. PiS uznało, że sam sobie z tym nie poradzi, że musi działać, bo cała wina spadnie na partię rządzącą – komentują Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”.

Podczas spotkania z opozycją prezes PiS zaproponował modyfikację projektu tzw. ustawy Hoca. Po zmianach projekt przewiduje m.in., że pracodawca będzie mógł wymagać od pracowników regularnych testów na Covid-19, osoba która się nie przetestuje będzie mogła być uznana za winną zakażenia współpracownika, co będzie dawało podstawę o ubieganie się o odszkodowanie w wysokości 5-krotności minimalnego wynagrodzenia. - Ta konstrukcja tak naprawdę oznacza, że to pracodawca ma obowiązek przeprowadzać testy, nie ma w ogóle mowy o zachęcaniu do szczepień, pracownik, który się im nie podda, będzie uznany za potencjalnie winnego zakażenia się przez innego pracownika. A co jeśli ktoś zarazi się od członka rodziny albo od kogoś z kim stał w kolejce w sklepie? – pyta Michał Szułdrzyński. - Być może jest tak, że Jarosław Kaczyński jest już dogadany, ustawa przejdzie po linii partyjnej, 220 osób w klubie PiS zagłosuje za, może jeszcze poseł Mejza i Ajchler, projekt wyjdzie z Sejmu, trafi do Senatu, a potem do prezydenta. Potem prezes Kaczyński powie: zrobiliśmy już wszystko, o co wam chodzi? – dodaje Michał Kolanko.

W podcaście również o tym, jaką strategię na walkę z pandemią mają Lewica i Szymon Hołownia oraz czy ostatnie doniesienia o podsłuchach w telefonie Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii, zmienią dynamikę w sprawie sejmowej komisji ds. inwigilacji.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).