Co Andrzej Duda zrobi z lex TVN?

– Dwa najbardziej skrajne rozwiązania zmieniłyby wiele: podpisanie tej ustawy miałoby poważne konsekwencje dla rynku mediów, weto ustawiłoby prezydenta w zupełnie innej sytuacji, jeśli chodzi o jego przyszłość polityczną – komentuje Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”.

W cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń tygodnia Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński zastanawiają się nad powodami odmrożenia ustawy lex TVN. – Być może Jarosław Kaczyński chciał pokazać, że ma większość, wiedząc, że ta większość jest kontekstowa. Przekonał się o tym, podczas głosowania nad budżetem, być może postanowił iść za ciosem i pokazać, że jest w stanie działać dalej i zmobilizować swoich posłów, by wygrywać głosowania w Sejmie. Być może jest tak, iż PiS zorientował się, że sytuacja polityczna zaczyna być trudna, jak poważnym problemem jest inflacja, czwarta fala covidu, że chciał uderzyć w najsilniejsze medium, które jest przeciwne rządowi. Ze złą prasa trudniej będzie wygrać wybory – wylicza Michał Szułdrzyński.

Czy prezydent będzie chciał być dalej bezpiecznikiem PiS? Czy ceną za weto jest sądownictwo? Jakie są nastroje wewnątrz partii po głosowaniu nad lex TVN? Dlaczego PiS nie chce wcześniejszych wyborów? Jak sytuację na granicy odbierają wyborcy Zjednoczonej Prawicy? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).