PiS płaci coraz większą cenę za utrzymanie większości

Druga połowa tej kadencji jest zupełnie inna od wszystkich poprzednich. Większość jest, ale widać, że jej utrzymanie kosztuje coraz więcej prezesa Kaczyńskiego, nie tyle politycznie, ale i uwagi oraz czasu – ocenia Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

Jednym z problemów, z którymi mierzy się teraz partia rządząca, jest afera wokół wiceministra sportu, Łukasza Mejzy. Jak donosi Wirtualna Polska, jego firma miała oferować rodzicom ciężko chorych dzieci drogie i nieuznawane przez środowisko medyczne leczenie. – Nowością jest to, że politycy PiS-u, jak poseł Tułajew czy poseł Płażyński, publicznie domagają się dymisji wiceministra Mejzy. Wewnątrz partii też jest gorąco. Wielu polityków PiS-u przyznaje, że byli przeciwni tej nominacji. To pierwszy raz od 6 lat, gdy pokazują publicznie taki absmak – komentuje Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

W partii rządzącej coraz silniejszy jest też podział na wewnętrzne frakcje. Jedną z mocniejszych grup jest frakcja konserwatystów skupiona wokół posła Bartłomieja Wróblewskiego, która liczy około 30 osób. – Na dzisiejszy Sejm to bardzo duża siła. To grupa, która może zablokować każdą ustawę, a jeśli jest spójna, przesądzić o losie każdego ministra – mówi Michał Kolanko. Jak ocenia Michał Szułdrzyński, ceną za utrzymanie grupy konserwatystów przy PiS, ma być Instytut Demografii i Rodziny, projekt który pilotuje Bartłomiej Wróblewski i który z budżetu państwa ma dostać 30 milionów złotych.

W podcaście również o pozostałych frakcjach wewnątrz partii rządzącej, ostatnich głosowaniach w Sejmie – dotyczących podniesienia akcyzy oraz przedłużenia stanu wyjątkowego oraz o spotkaniu opozycji z Peterem Marki-Zayem, wspólnym kandydatem węgierskich partii opozycyjnych na premiera.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.