Premier podgrzewa polaryzację na linii PiS – PO

Odpowiedź PiS na ubiegłotygodniowe demonstracje prounijne przyszła podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu. – To było najbardziej antyunijne wystąpienie Mateusza Morawieckiego w historii – ocenia Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

Premier podczas wystąpienia przekonywał: Polexit to fake news i wymysł Tuska. – To był sygnał do bazy PiS. Ustawienie sporu i polaryzacji. Ona musi mieć swoje bieguny – tak wypowiedź Mateusza Morawieckiego ocenia Michał Kolanko. I dodaje, że politycy partii rządzącej w tak zarysowanym sporze widzą same korzyści, a polaryzacja na linii PiS – PO spycha inne partie na margines. Natomiast, jak mówi Michał Kolanko, sytuacja po prounijnych demonstracjach jest dla PiS bardzo niewygodna. – Prawo i Sprawiedliwość musi utrzymać swoją prawą flankę, a nie dawać ją komuś kogo w sumie i tak finansowało – ocenia.

Jak Platforma odpowie na polaryzację? Jak wygląda nowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy? Co z wyborami okręgowymi w PiS? Jaka jest pozycja Morawieckiego w obozie władzy? O tym w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

fot. PAP/Paweł Supernak

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.