Jarosław Kaczyński cementuje podział sceny politycznej

Zagrożeniem dla Polskiego Ładu jest jedność Zjednoczonej Prawicy – komentują Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” zastanawiają się jak „Polski Ład” zmieni układ na polskiej scenie politycznej, jak na propozycje PiS-u zareaguje opozycja i czy poprą je sami koalicjanci Zjednoczonej Prawicy. Mówią też o ofensywie medialnej Jarosława Kaczyńskiego i dlaczego chce on na trwałe przypisać wieś do PiS.

Prof. Wojciech Maksymowicz odszedł z Porozumienia Gowina i ogłosił akces do partii Szymona Hołowni. Klub Polska 2050 liczy w już 6 posłów. Adam Bielan zapowiada utworzenie nowej republikańskiej partii. – Z jedności Zjednoczonej Prawicy niewiele zostało. Adam Bielan podszczypuje Jarosława Gowina, dochodzą głosy z PiS, że być może jeśli Jarosław Gowin straci jeszcze więcej szabel, to będzie musiał oddać część swoich miejsc, które ma w rządzie, a może nawet straci stanowisko wicepremiera – komentuje Michał Szułdrzyński.

– Od 2015 roku PiS narzuca w polityce schemat, że wygrywa się pewnymi propozycjami, które są zgrabnie opakowane, w kolejne piątki, łady i projekty. Nie sądzę, żeby czystą polityką, koalicjami, marszami czy transferami dało się wygrywać. To jest wyzwanie dla opozycji – zauważa Michał Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.