Jarosław Kaczyński cementuje podział sceny politycznej

Zagrożeniem dla Polskiego Ładu jest jedność Zjednoczonej Prawicy – komentują Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” zastanawiają się jak „Polski Ład” zmieni układ na polskiej scenie politycznej, jak na propozycje PiS-u zareaguje opozycja i czy poprą je sami koalicjanci Zjednoczonej Prawicy. Mówią też o ofensywie medialnej Jarosława Kaczyńskiego i dlaczego chce on na trwałe przypisać wieś do PiS.

Prof. Wojciech Maksymowicz odszedł z Porozumienia Gowina i ogłosił akces do partii Szymona Hołowni. Klub Polska 2050 liczy w już 6 posłów. Adam Bielan zapowiada utworzenie nowej republikańskiej partii. - Z jedności Zjednoczonej Prawicy niewiele zostało. Adam Bielan podszczypuje Jarosława Gowina, dochodzą głosy z PiS, że być może jeśli Jarosław Gowin straci jeszcze więcej szabel, to będzie musiał oddać część swoich miejsc, które ma w rządzie, a może nawet straci stanowisko wicepremiera – komentuje Michał Szułdrzyński.

- Od 2015 roku PiS narzuca w polityce schemat, że wygrywa się pewnymi propozycjami, które są zgrabnie opakowane, w kolejne piątki, łady i projekty. Nie sądzę, żeby czystą polityką, koalicjami, marszami czy transferami dało się wygrywać. To jest wyzwanie dla opozycji – zauważa Michał Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).