Wymiana ciosów na opozycji

Jak opozycja miałaby rządzić, nawet technicznie, jeśli nie jest w stanie porozumieć się w takiej fundamentalnej kwestii, jak fundusz odbudowy – mówi Michał Kolanko w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych.

Bez ratyfikacji zasobów własnych UE nie zostanie uruchomiony europejski fundusz ratunkowy. Negocjacje warunków, na których ma zostać przyjęty Europejski Fundusz Odbudowy, rozwścieczyły polityków Platformy. - Są niezadowoleni z tego, że nie przejęli inicjatywy w tej sprawie – mówi Michał Szułdrzyński. I dodaje, że niektórzy opozycyjni politycy, zbyt szybko uwierzyli w to, że jednym głosowaniem da się doprowadzić do upadku rząd Mateusza Morawieckiego i odebrać władzę Zjednoczonej Prawicy. - Platforma zachowuje się cały czas tak, jakby była niekwestionowanym liderem opozycji, jakby była największą partią, która może dyktować warunki pozostałym – komentuje Szułdrzyński. Negocjacje Lewicy z partią rządzącą skrytykował też Szymon Hołownia, ale zapowiedział, że jego posłowie będą głosować za ratyfikacją funduszu. Zdaniem Michała Kolanki, Lewica poparciem Funduszu Odbudowy postawiła na swoim i wbiła swoją flagę w inny teren, niż stawia na to reszta opozycji. - To jest kolejne działanie, które pokazuje koncepcję zwrotu ku klasie ludowej – mówi Kolanko.

Kto prowadzi w ostatnich sondażach wyborczych? Czy rząd techniczny ma szansę powstać? Czy w tym roku odbędą się przedterminwoe wybory? Kto może na nich zyskać, a kto stracić? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Na program zapraszają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński. 

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).