Wymiana ciosów na opozycji

Jak opozycja miałaby rządzić, nawet technicznie, jeśli nie jest w stanie porozumieć się w takiej fundamentalnej kwestii, jak fundusz odbudowy – mówi Michał Kolanko w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych.

Bez ratyfikacji zasobów własnych UE nie zostanie uruchomiony europejski fundusz ratunkowy. Negocjacje warunków, na których ma zostać przyjęty Europejski Fundusz Odbudowy, rozwścieczyły polityków Platformy. – Są niezadowoleni z tego, że nie przejęli inicjatywy w tej sprawie – mówi Michał Szułdrzyński. I dodaje, że niektórzy opozycyjni politycy, zbyt szybko uwierzyli w to, że jednym głosowaniem da się doprowadzić do upadku rząd Mateusza Morawieckiego i odebrać władzę Zjednoczonej Prawicy. – Platforma zachowuje się cały czas tak, jakby była niekwestionowanym liderem opozycji, jakby była największą partią, która może dyktować warunki pozostałym – komentuje Szułdrzyński. Negocjacje Lewicy z partią rządzącą skrytykował też Szymon Hołownia, ale zapowiedział, że jego posłowie będą głosować za ratyfikacją funduszu. Zdaniem Michała Kolanki, Lewica poparciem Funduszu Odbudowy postawiła na swoim i wbiła swoją flagę w inny teren, niż stawia na to reszta opozycji. – To jest kolejne działanie, które pokazuje koncepcję zwrotu ku klasie ludowej – mówi Kolanko.

Kto prowadzi w ostatnich sondażach wyborczych? Czy rząd techniczny ma szansę powstać? Czy w tym roku odbędą się przedterminwoe wybory? Kto może na nich zyskać, a kto stracić? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Na program zapraszają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński. 

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.