Sędzia w kajdankach to katastrofalny obrazek dla władzy

Świat obiegłyby teksty dotyczące sędziego, porównania byłyby jednoznaczne: Turcja, Węgry, Rosja, Białoruś – mówi Michał Kolanko w nawiązaniu do decyzji Izby Dyscyplinarnej, która nie zgodziła się na przymusowe doprowadzenie Igora Tulei na przesłuchanie w prokuraturze.

W czwartek późnym wieczorem sędzia Adam Roch w ustnym uzasadnieniu stwierdził, iż uprawdopodobnienie popełnienia przestępstwa przez sędziego Igora Tuleyę nie zostało wystarczająco dowiedzione. Prokuratura zarzuca sędziemu ujawnienie tajemnicy śledztwa i chce go za to postawić przed sądem. - Sytuacja, w której Europę obiegłyby zdjęcia z wizerunkiem krytycznego wobec władzy sędziego zakuwanego w kajdanki chyba by się dobrej zmianie nie przysłużyły – komentuje Michał Szułdrzyński. – Igor Tuleya jest ściągany z powodu wykonywania swojej pracy jako sędzia. Można się z jego orzeczeniami zgadzać albo nie, ale od tego są odwołania i apelacje – dodaje. Sprawa pokazuje też, że nawet sędziowie w Izbie Dyscyplinarnej zaczynają się poważnie kłócić. Krytyki wobec działania Sądu Najwyższego i efektów tzw. reformy sądownictwa nie kryje również samo kierownictwo PiS. - Narrację Zbigniewa Ziobro, że tzw. reforma wymiaru sprawiedliwości nie udała się z powodu decyzji, które podejmował Mateusz Morawiecki, chyba nie wszyscy kupili – mówi Michał Kolanko.

W drugiej części podcastu Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński mówią też o możliwych scenariuszach, które mogą pojawić się po spotkaniu koalicyjnym Zjednoczonej Prawicy. – Dwa i pół roku bez sprawczości i PiS nie jest w stanie wygrać kolejnych wyborów. Albo będzie sprawczość, albo będą wybory – tłumaczy Michał Kolanko. Zwraca również uwagę na to, że głosowanie opozycji przeciwko funduszowi odbudowy daje paliwo PiS w przyszłości. - Dla opozycji głosowanie jest ryzykowne – dodaje.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

fot. Wojtek RADWANSKI / AFP

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.