Prezes Kaczyński przypomina reguły gry w koalicji

Jarosław Kaczyński uznaje, że ważniejsze jest to, aby dokończyć kadencję, niż żeby istniała Zjednoczona Prawica w obecnej formie i to koalicjanci muszą zdecydować – mówi Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”, podsumowaniu najważniejszych politycznych wydarzeń tygodnia.

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety Polskiej” oraz rozmowa z portalem Albiclą, to zdaniem prowadzących podcast – Michała Kolanki i Michała Szułdrzyńskiego – próba pokazania, jak ma wyglądać koalicja. – Albo będzie istniała na tych warunkach które ustalił Jarosław Kaczyński, albo to oznacza że nie od razu będą wybory – dodaje Michał Kolanko.

Prezes PiS chce też przyciągnąć Pawła Kukiza, który miał wejść w porozumienie z partią Jarosława Gowina. – Pięć głosów to niedużo, ale w tym Sejmie to coś znaczy. Za cenę poparcia kilku priorytetów Kukiza, jak np. ustawa antykorupcyjna, Jarosław Kaczyński chciałby załatwić, żeby polityk pomagał np. w Nowym Ładzie – tłumaczy Michał Kolanko.

Tymczasem w Rzeszowie trwa walka o fotel prezydenta miasta. Wojewoda Ewa Leniart popierana przez PiS na nowym billboardzie pozuje w maseczce z hasłem „Razem wygramy”. Jak zauważają prowadzący podcast, to wyraźna kontra wobec Marcina Warchoła, kandydata z ramienia Solidarnej Polski, który podczas kampanii demonstracyjnie nie nosił maseczki. – Kampania w Rzeszowie ze względu na czas, w którym się odbywa, jest pierwszą kampanią, która opiera się tak bardzo na podziale społecznym wywołanym pandemią. Noszenie maseczek stało się tematem wojny kulturowej – mówi Michał Kolanko.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.