Wojna partyzancka w PiS

Nieprzypadkowo wybrano krytyczny moment, by jeszcze bardziej zamieszać w partyjnym kotle. To atak na premiera. Nie wiadomo, na ile autoryzowany w centrali partii na Nowogrodzkiej. Na pewno dosyć poważny – tak o materiale „Wiadomości” TVP, w którym uderzono w Pawła Borysa, szefa Państwowego Funduszu Rozwoju, mówi Michał Kolanko.

W obronę szefa PFR zaangażowali się m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda, wicepremier Jarosław Gowin. – To nie jest drobna złośliwostka. Pojawia się w momencie, gdy jest nie tylko zamieszanie ze szczepieniami, ale mamy też kwestię potencjalnych nowych obostrzeń, codzienne tragedie. Wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu frakcyjnych starć nie uspokoiło, a wręcz przeciwnie, jest ich teraz więcej – tłumaczy Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Partia rządząca mierzy się też z ogromnym problemem komunikacyjnym. W środę 31 marca w systemie pojawiła się możliwość wyboru terminu szczepienia dla osób do rocznika 1981. Po kilku godzinach zapisy zawieszono. Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za koordynację Narodowego Programu Szczepień tłumaczy to „błędem w systemie”.  – Jedna z teorii głosi, że to właśnie nie błąd systemu, tylko interwencja prezesa PiS, który dostrzegł niekoniecznie dobrą optykę w tym, że setki tysięcy starszych osób czeka na szczepionki, a młodsi czterdziestolatkowie wkrótce ją dostaną – mówi Kolanko.

Michał Szułdrzyński zwraca też uwagę na to, że w Sejmie od wielu miesięcy nie było realnie istotnej ustawy. Część polityków partii Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski poparło poprawkę Krzysztofa Bosaka dotycząca opodatkowania kamperów. Nie obyło się też rozłamu w sprawie głosowania nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. – Jeśli się okaże, że w klubie PiS odtworzy się grupa kilkunastu osób, które tak jak przy piątce dla zwierząt, będzie głosować razem ze Zbigniewem Ziobro, to wtedy każda kolejna ustawa będzie stawać pod znakiem zapytania – dodaje Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.