PiS przypomina wyborcom, że nie ma żadnej alternatywy

Atakowanie opozycji to strategia obliczona na obronę pozycji we własnym elektoracie. Ona powoduje straty wizerunkowe wśród innych segmentów wyborców, niektórych oburza rozgrywanie polityki w trakcie gigantycznego kryzysu – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Podczas czwartkowej konferencji dotyczącej nowych obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki zarzucił sektorowi prywatnej ochrony zdrowia brak pomocy w walce z pandemią koronawirusa. - Nie do końca miał rację: ministerstwo zdrowia podpisało umowę z prywatnymi placówkami zdrowia, które włączyły się w walkę z Covid-19 – przypomina Michał Szułdrzyński. - Co wyborców obchodzi dzisiaj, co PO robiło sześć lat temu, skoro od sześciu lat pełną odpowiedzialność za służbę zdrowia ma PiS, a już trzeci rok z rzędu tę odpowiedzialność ma na sobie premier Morawiecki – dodaje. Zdaniem Michała Kolanki, strategia ma przypomnieć wyborcom PiS, że nie ma innej alternatywy. - Alternatywa jest znacznie gorsza, bo PO chciało sprywatyzować szpitale – tak słowa premiera tłumaczy Michał Kolanko.  

Tymczasem Zbigniew Ziobro w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Sieci” zaatakował nie tylko premiera Morawieckiego, ale także wicepremiera Glińskiego. - Ta krytyka obu premierów jest krytyką Jarosława Kaczyńskiego – mówi Michał Szułdrzyński. Jak tłumaczy Michał Kolanko, ten wywiad to część strategii poprzedzającej samodzielny start w wyborach Solidarnej Polski. By ją podtrzymać, partia Zbigniewa Ziobry wystawiła wcześniej samodzielnego kandydata na prezydenta Rzeszowa oraz podkreśla różnice w podejściu do polityki energetycznej dzielące ją z PiS. - Gdyby nie było pandemii, ten wywiad byłby początkiem dużego kryzysu politycznego - mówi Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).