PiS przypomina wyborcom, że nie ma żadnej alternatywy

Atakowanie opozycji to strategia obliczona na obronę pozycji we własnym elektoracie. Ona powoduje straty wizerunkowe wśród innych segmentów wyborców, niektórych oburza rozgrywanie polityki w trakcie gigantycznego kryzysu – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Podczas czwartkowej konferencji dotyczącej nowych obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki zarzucił sektorowi prywatnej ochrony zdrowia brak pomocy w walce z pandemią koronawirusa. – Nie do końca miał rację: ministerstwo zdrowia podpisało umowę z prywatnymi placówkami zdrowia, które włączyły się w walkę z Covid-19 – przypomina Michał Szułdrzyński. – Co wyborców obchodzi dzisiaj, co PO robiło sześć lat temu, skoro od sześciu lat pełną odpowiedzialność za służbę zdrowia ma PiS, a już trzeci rok z rzędu tę odpowiedzialność ma na sobie premier Morawiecki – dodaje. Zdaniem Michała Kolanki, strategia ma przypomnieć wyborcom PiS, że nie ma innej alternatywy. – Alternatywa jest znacznie gorsza, bo PO chciało sprywatyzować szpitale – tak słowa premiera tłumaczy Michał Kolanko.  

Tymczasem Zbigniew Ziobro w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Sieci” zaatakował nie tylko premiera Morawieckiego, ale także wicepremiera Glińskiego. – Ta krytyka obu premierów jest krytyką Jarosława Kaczyńskiego – mówi Michał Szułdrzyński. Jak tłumaczy Michał Kolanko, ten wywiad to część strategii poprzedzającej samodzielny start w wyborach Solidarnej Polski. By ją podtrzymać, partia Zbigniewa Ziobry wystawiła wcześniej samodzielnego kandydata na prezydenta Rzeszowa oraz podkreśla różnice w podejściu do polityki energetycznej dzielące ją z PiS. – Gdyby nie było pandemii, ten wywiad byłby początkiem dużego kryzysu politycznego – mówi Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.