Stary manewr prezesa Kaczyńskiego

W ostatnim wywiadzie udzielonym PAP, Jarosław Kaczyński ostrzega, że „rozbijanie prawicy, to działania przeciw Polsce, polskiej rodzinie i wartościom”. – Nie spodziewaliśmy się, że prezes tak szybko wyciągnie te działa wobec swoich koalicjantów – komentuje Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

I przypomina, że takie wypowiedzi prezesa dobrze już znamy.
– Widzieliśmy wielokrotnie, jak PiS wykonywał ten manewr wobec opozycji, mówiąc że wszystko co ona robi szkodzi PiS i Polsce – dodaje Kolanko. Jego zdaniem, tym razem to mocne ostrzeżenie wobec koalicjantów i próba sprawdzenia, czy Zbigniew Ziobro nie blefował, mówiąc, że nie poprze funduszu odbudowy.

Po raz pierwszy od dawna spotkali się też Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro w towarzystwie Ryszarda Terleckiego i Mateusza Morawieckiego. – To nie było spotkanie na Nowogrodzkiej, ale w Kancelarii Premiera. To miało nadać nowy ton współpracy w rządzie. Ale Jarosław Kaczyński chciał tylko sprawdzić, czy nadal ma większość – tłumaczy Kolanko.

Czy opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” taśmy z nagraniami rozmów prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, zmienią sytuację w Zjednoczonej Prawicy? Co zmienią wybory regionalne w Platformie Obywatelskiej? Co konsultacje z górniczymi związkowcami przyniosą Solidarnej Polsce? O tym wszystkim w podcaście „Polityczne Michałki”. W każdy piątek Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego tygodnia.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.